Przejdź do treści

Satelita Biomass do obserwacji terenów leśnych nabiera kształtów

Wizualizacja misji Biomass. Źródło: ESA/Airbus Defence and Space

Satelita zapewni zobrazowania możliwe do uzyskania tylko z Kosmosu. Model strukturalny satelity jest już gotowy do testów.

Biomass, satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) do monitorowania obszarów leśnych, nabiera kształtów w zakładzie Airbusa w Stevenage. Zakończyła się właśnie budowa modelu struktury platformy. Zgodnie z wytycznymi rządu Wielkiej Brytanii fabryka w Stevenage została zabezpieczona przed COVID, co umożliwia kontynuację produkcji pojazdów kosmicznych.

Satelita Biomass dzięki wyspecjalizowanemu radarowi ma sporządzić trójwymiarową mapę lasów Ziemi i ustalić ich masę, co pozwoli lepiej poznać m. in. cykl krążenia węgla w przyrodzie.

Montaż struktury mechanicznej satelity nie mógł iść zgodnie z planem z powodu pandemii. Jednak w kwietniu i maju 2020 r. zespół Airbusa wdrożył cyfrowy system umożliwiający współpracę z ESA i poddostawcami, zapewniając postęp w budowie satelity.

Zespoły Airbusa ukończyły budowę platformy w drugiej połowie 2020 r., a sprzęt został z nią zintegrowany na początku stycznia 2021 r. Model struktury znajduje się teraz w zakładzie Airbusa w Tuluzie, gdzie uczestniczy w kampanii testów mechanicznych.

W obliczu pandemii zespoły inżynierskie zintensyfikowały poszukiwania innowacyjnych sposobów utrzymania produkcji na właściwym torze. Poczyniony postęp świadczy o wysokim poziomie umiejętności i możliwości zespołów Airbusa i ich zaangażowania w projekt - mówi Richard Franklin, dyrektor zarządzający Airbus Defence and Space UK.

Michael Fehringer, kierownik projektu Biomass w ESA, podsumowuje: Obecny stan budowanej struktury jest niezwykłym osiągnięciem, zważywszy na liczbę i różnorodność problemów, z którymi musiały się zmierzyć zespoły konstruktorskie.

Biomass to misja eksploracji Ziemi pod auspicjami ESA, która ma ruszyć w 2022 r. Jej zadaniem będzie mierzyć przez pięć lat biomasę leśną w celu oceny globalnych zasobów węgla. Satelita będzie wyposażony w pierwszy kosmiczny radar z syntetyczną aperturą w paśmie P, zapewniający wyjątkowo  dokładne mapowanie biomasy lasów tropikalnych, lasów w strefach klimatu umiarkowanego i arktycznego, którego nie można uzyskać za pomocą naziemnych technik pomiarowych.

Informacje o firmie Airbus

Airbus jest globalnym liderem branży lotniczej, kosmicznej i powiązanych gałęzi przemysłu. W 2019 r. wygenerował przychody w wysokości 70 miliardów euro, zatrudniając około 135.000 osób. Oferuje najszerszą gamę samolotów komunikacyjnych. Airbus jest również europejskim liderem produkcji samolotów do tankowania w powietrzu, bojowych, transportowych i do określonych misji, oraz wiodącym producentem systemów kosmicznych. W sektorze śmigłowcowym Airbus oferuje najbardziej efektywne systemy wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

 

Airbus Defence and Space

Satelita Biomass jeszcze na Ziemi. Źródło: Airbus Defence and Space

 


Czytaj więcej:

 

Źródło: Airbus Defence and Space

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Wizualizacja misji. Źródło: ESA/Airbus Defence and Space

Reklama