Przejdź do treści

Satelity Galileo nr 13 i 14 na orbicie

Start satelitów Galileo nr 13 i 14
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zrealizowała kolejny etap budowy europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. Dzisiaj na orbicie nalazły się dwa następne satelity Galileo, numer 13 i 14.
 
Start nastąpił 24 maja 2016 r. o godz. 10:48 polskiego czasu (08:48 GMT) z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Jako rakietą nośną posłużono się rakietą Sojuz. Start przebiegł bez problemów, pierwsze trzy stopnie rakiety Sojuz pomyślnie umieściły satelity na niskiej orbicie, a następnie najwyższy stopień wyniósł je na średnią orbitę o wysokości 23 522 km. Wszystko trwało 3 godziny i 48 minut.

Teraz nastąpią jeszcze korekty, aby satelity znalazły się na swoich docelowych orbitach, a potem intensywne testy i jeszcze w tym roku oba satelity powinny dołączyć do już działającej w kosmosie konstelacji Galileo.

Galileo to europejski, cywilny system nawigacji satelitarnej, odpowiednik amerykańskiego systemu GPS, czy rosyjskiego GLONASS. Ma mieć docelowo 24 satelity. Pieniądze na budowę systemu wyłożyła Unia Europejską, a za realizację odpowiedzialna jest Komisja Europejska, która zleciła Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zbudowanie systemu Galileo. W roku 2017 zarządzanie systemem przejmie osobna agencja o nazwie European Global Navigation Satellite System Agency (GSA).

Przypominamy, że trwa konkurs Galileo Masters 2016, w którym organizatorzy czekają na innowacyjne pomysły na wykorzystanie nawigacji satelitarnej. Udział mogą brać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy lub grupy badawcze. Zwycięzcy nie tylko zdobędą nagrody finansowe, ale otrzymają również pomoc w praktycznej realizacji swojego pomysłu i wprowadzeniu go na rynek. Zachęcamy do przeczytania wywiadu z organizatorem polskiej edycji konkursu.

Więcej informacji:

Źródło: ESA

Na zdjęciu:
Wystrzelenie satelitów Galileo nr 13 i 14 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Start nastąpił 24 maja 2016 r. Źródło: ESA/CNES/ARIANESPACE-Optique Video du CSG, P. Piron.


Reklama