Przejdź do treści

SatRevolution wygrała przetarg na platformę satelitarną dla Uniwersytetu w Grenoble

Wrocławska spółka SatRevolution podpisała umowę z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu Grenoble Alpes na dostarczenie platformy satelitarnej bazującej na satelicie Światowid. Satelita ten będzie wykorzystany w badaniach zjawisk towarzyszących zorzom polarnym.

Światowid firmy SatRevolution to pierwszy polski prywatny satelita komercyjny, który pozwala m. in.  na badania promieniowania kosmicznego i zakłóceń elektromagnetycznych. Ma on kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20 cm i wraz z ładunkiem może ważyć do 2 kg. Stanowi platformę zapewniającą podstawową funkcjonalność satelity - można na niej następnie zainstalować specjalistyczne instrumenty zaprojektowane z myślą o konkretnym satelicie i jego misji.

Obudowa Światowida została wykonana w technologii druku 3D, z wykorzystaniem specjalnego stopu o nazwie Scalmalloy, w skład którego wchodzą skand, aluminium i magnez. Materiał ten jest lżejszy od aluminium, ale przy tym wytrzymały na równi tytanem. Dzięki temu zbudowany z niego satelita będzie wysoce odporny na odkształcenia, wibracje i promieniowanie kosmiczne, jak również ekstremalne warunki panujące w ziemskiej jonosferze, gdzie temperatura waha się od -150°C do 300°C.

Tego typu platforma satelitarna przeznaczona dla uniwersyteckiej jednostki CSUG (Centre Spatial Universitaire de Grenoble) zostanie wyposażona w moduł komunikacji UHF wraz z nadajnikiem umożliwiającym zlokalizowanie satelity, komputer pokładowy z dużą mocą obliczeniową, moduł zasilania z pełną odpornością na awarie, oraz panele słoneczne. Jej obudowa zostanie specjalnie zaprojektowana i przystosowana do wymagań Uniwersytetu. Baza SatRevolution ma zostać oddana do użytku do końca 2018 roku.

Głównym celem misji nowego uniwersyteckiego satelity ma być fotografowanie zórz polarnych i... Księżyca. Umożliwi to specjalnie zaprojektowana kamera, którą dostarcza  Centrum Kosmiczne Uniwersytetu Grenoble Alpes. Zbierane z jej pomocą dane będą pomagać w badaniu zjawisk towarzyszących zorzom polarnym, w tym również w wyjaśnianiu, jak dokładnie zjawiska te powstają w ziemskiej atmosferze.

SatRevolution jest pierwszą polską firmą z branży kosmicznej zajmującą się produkcją nanosatelitów (zarówno tych przeznaczonych do użytku prywatnego, jak i komercyjnych). Jej zespół badawczo-rozwojowy już wcześniej opracował wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym bioniczną rękę sterowaną za pomocą sygnałów płynących z ludzkiego z mózgu. Poza produkcją satelitów SatRevolution będzie również prowadzić prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych. Na dziś dzień jednak bardzo duże jest przede wszystkim zainteresowanie klientów właśnie platformami satelitarnymi SatRevolution - zdaniem przedstawicieli spółki związane z nim i zapytania ofertowe płyną z całego świata. Prawdopodobnie podpisanie kontraktu z Uniwersytetem Grenoble Alpes to dopiero początek jej sukcesów.

Partnerem firmy SatRevolution S.A. jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+.
 

Czytaj więcej:


Źródło: SatRevolution

Ilustracja: Wizualizacja satelity Światowid. Źródło: SatRevolution.

 

Reklama