Przejdź do treści

Schiaparelli w nowym kolorze

Uzyskano nowe kolorowe zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które zostały wykonane przez orbiter NASA.

Na ilustracji powyżej znajduje się nowy wizerunek Schiaparelliego i jego komponentów sprzętowych autorstwa NASA (Mars Reconnaissance Orbiter). Zdjęcie to zostało wykonane 1 listopada bieżącego roku.

Główne miejsce uderzenia jest uchwycone w środkowej części zdjęcia, która jest odwzorowana przez aparat o dużej rozdzielczości. Warto wiedzieć, że wykonano je z użyciem trzech filtrów umożliwiających kolorowy i dobrej jakości obraz. Ponadto obraz z 1 listopada został zrobiony, gdy orbiter patrzył nieco na zachód, podczas gdy wcześniejsze zdjęcie wykonano z "oczami" skierowanymi na wschód, zapewniając tym samym odbiorcy kontrastującą geometrię oglądania.

Szereg jasnych białych plam znajdujących się w ciemnym regionie interpretowany jest jako miejsce uderzenia. Plamy te zostały potwierdzone jako prawdziwe obiekty, a więc na pewno nie może być to obrazowanie tzw. "hałasu" - a zatem są to najprawdopodobniej fragmenty samego Schiaparelliego.

Co ciekawe, jasne elementy na ilustracji mogą po prostu znajdować się w miejscu, gdzie ciemne kratery zostały już zidentyfikowane na zeszłotygodniowej fotografii. Mogą one wiązać się również z modułem, ale obrazy te do tej pory nie są jeszcze ostatecznie potwierdzone.

Kolory uzyskane na powyższej ilustracji zostały sklasyfikowane zgodnie ze specyfiką regionu tak, aby jak najlepiej ujawnić kontrast panujący na marsjańskim tle.

Opracowanie:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
Schiaparelli in colour

Na ilustracji:
Zdjęcie Schiaparelliego, znajdującego się na Marsie. Źródło: esa.int

Reklama