Przejdź do treści

Seminarium CTK: Uwarunkowania geologiczne i możliwości techniczne w poszukiwaniu złóż metali na Marsie

Plakat wydarzenia

24 czerwca 2021 roku o godz. 15:00 odbędzie się seminarium naukowe z cyklu „Edukacja i badania w technologiach kosmicznych”, które  wygłosi dr Jakub Ciążela (doktor nauk przyrodniczych, geolog planetarny, mineralog i geochemik) z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Tematem będą „Uwarunkowania geologiczne i możliwości techniczne w poszukiwaniu złóż metali na Marsie”. Jak podaje Centrum Technologii Kosmicznych AGH:
 

Pół wieku po napędzanym zimną wojną wyścigu na Księżyc między USA i ZSRR, jesteśmy w pierwszej fazie nowego wyścigu kosmicznego, w którym grono pretendentów jest znacznie szersze, a do Księżyca dołączył Mars. Tylko w 2020 roku, misje na Marsa wysłały trzy kraje, a do wyścigu dołącza też sektor prywatny. Jednym z głównych wyzwań przyszłej kolonizacji Marsa jest dostęp do lokalnych złóż metali. Choć do wydobycia metali na Marsie jest jeszcze długa droga, już dziś mamy narzędzia by określić gdzie na Marsie należy się spodziewać metali i w jakich ilościach występują.


Seminarium odbędzie się na platformie Centrum e-Learningu AGH. Link do spotkania to https://upelagh.clickmeeting.com/seminarium-centrum-technologii-kosmicznych-24-czerwca
 

Więcej informacji: Strona CTK AGH

Źródło: CTK AGH

Reklama