Przejdź do treści

Sentinel-2B wystrzelony przez rakietę Vega

Z poniedziałku na wtorek, w środku nocy o godzinie 2:49 polskiego czasu z Gujany Francuskiej wystartowała lekka rakieta Vega. Wyniosła na orbitę najnowszego satelitę sieci europejskich satelitów obserwacyjnych Sentinel.

Satelita dołączy do swojego bliźniaczego towarzysza na orbicie heliosynchronicznej wysłanego w 2015 roku oraz trzech pozostałych satelitów systemu. Copernicus to projekt należący do Komisji Europejskiej, która we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną podpisała umowę na rozwój, budowę i wyniesienie flotylli satelitów zdolnych rejestrować informację dotyczące naszej planety do wykorzystania w rozmaitych dziedzinach.

System składa się obecnie z pięciu satelitów, podzielonych na różne funkcjonalności w dziedzinie teledetekcji. Pierwsza para satelitów Sentinel-1 stanowi komponent radarowy systemu, zdolny do obserwacji pogodowych. Kolejna para - satelity Sentinel-2, w tym wysłany we wtorek Sentinel-2B, dostarczać będą multispektralnych obrazów lądowych Ziemi. Sentinel-3 - obecnie pojedynczy satelita jest uznawany za najbardziej zaawansowany z systemu - jest on wyposażony w detektory światła widzialnego, podczerwonego i mikrofalowego. Satelita ten odbiera obrazy zarówno lądu jak i morza.

Planowane są jeszcze starty satelitów Sentinel 4, 5 oraz 6, które będą wypełniały inne zadania teledetekcji. Pod koniec 2017 roku ma jest zostać wystrzelony pierwszy satelita Sentinel-5 ze sprzętem służącym obserwacji atmosfery ziemskiej.

O ładunku

Najnowszy satelita flotylli Sentinel-2B został wyniesiony na tę samą orbitę co poprzednik, jednak będzie się znajdował pół długości orbity za nim. Umożliwi to pokrycie parą satelitów całej powierzchni Ziemi w czasie 5 dni. Satelita został wybudowany przez firmę Airbus Defence and Space i bazuje na platformie AstroBus-L. Początkowa waga satelity (z paliwem do manewrów na orbicie) wynosi 1140 kg.

Najważniejszym wyposażeniem satelity jest wielopasmowe urządzenie obrazujące MSI. Pokrywa ono 13 kanałów począwszy od światła widzialnego, a skończywszy na podczerwieni. Urządzenie posiada system optyczny z trzema zwierciadłami i dwiema płaszczyznami ogniskowymi. Jest w stanie pokryć obszar o szerokości pasa wynoszącej 290 km z rozdzielczością od 10 do 60 m w zależności od kanału.

Para satelitów Sentinel-2 orbituje na orbitach heliosynchronicznych o wysokości 786 km. Dane z satelity wykorzystane zostaną do monitorowania zmian lądowych, wspomagania rolnictwa i leśnictwa, obserwacji wegetacji roślin, obserwacji środowiska morskiego w strefach przybrzeżnych, ocenie jakości wód śródlądowych, obserwacji ruchu lodowców i zarządzania kryzysowego.

Relacja ze startu

Satelita został wyniesiony przez 4-stopniową rakietę Vega, która zadebiutowała w 2012 roku i była to jej 9. misja. Start nastąpił o 2:49:24 polskiego czasu we wtorek. Rakieta odpalała kolejne stopnie na paliwo stałe, krótko po sobie rozpędzając się coraz bardziej z ładunkiem.

Pierwszy stopień odseparował się niecałe 2 minuty po starcie. Drugi stopień Zefiro 23 odpalił swój silnik od razu po separacji. Gdy rakieta podróżowała już z szybkością ponad 4 km/s, nastąpiła kolejna separacja i pracę rozpoczął ostatni stopień na paliwo stałe.
Dwanaście sekund po zakończeniu działania drugiego stopnia, uruchomiony został silnik trzeciego stopnia, który rozpędził rakietę do szybkości bliskiej orbitalnej. 6 i pół minuty od startu, od trzeciego stopnia odłączył się górny człon AVUM z satelitą. AVUM wykorzystał ponad pół tony paliwa, by ustawić się z ładunkiem na dokładnej docelowej orbicie parkingowej. Wykonał w tym celu dwa odpalenia.

Separacja satelity Sentinel-2B została potwierdzona po 57 minutach od startu.Statek znalazł się na prawidłowej orbicie i funkcjonuje poprawnie.

Źródło: SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Startująca we wtorek 7 marca Vega z ładunkiem Sentinel-2B. Zdjęcie: Arianespace.

Reklama