Przejdź do treści

Sieć radioteleskopów ALMA obserwowała z dłuższą bazą interferometrii

Antena ALMA oddalona od centralnej części siec radioteleskopów
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało o udanych testach sieci radioteleskopów ALMA z szerszym rozstawieniem anten niż do tej pory. Odległość pomiędzy skrajnymi antenami wyniosła 7 km. Trwają prace nad dalszym jej zwiększeniem, docelowo anteny będą pracować z bazami od długości aż do 16 km.

W ramach obecnych testów po raz pierwszy uruchomiono anteny z trzech zewnętrznych ramion sieci ALMA. Oprócz tego przemieszczono jedną z anten na odległość taką, iż dystans do skrajnej anteny na drugim końcu sieci wyniósł 7 km. Do transportu posłużył specjalny pojazd noszący imię "Lore".

Baza od długości 7 km to najszersza jak dotąd konfiguracja sieci ALMA. Sieć radioteleskopów działa na zasadzie interferometru, co oznacza że uzyskiwana rozdzielczość zależy od dystansu pomiędzy dwoma skrajnymi antenami - im większa odległość, tym lepsza rozdzielczość. Zespół ALMA poinformował także, iż trwają prace nad dalszym zwiększaniem rozstawienia anten, a testy mają potrwać przez najbliższe  dwa miesiące.

ALMA, czyli Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, jest siecią radioteleskopów pracujących na falach milimetrowych i submilimetrowych. Składa się z 66 precyzyjnych anten o średnicach po 12 metrów i po 7 metrów. Obserwatorium funkcjonuje w ekstremalnych warunkach, na wysokości 5000 metrów nad poziomem morza, na płaskowyżu Chajnantor na pustyni Atakama w Chile.

Projekt ALMA jest prowadzony w ramach współpracy krajów z Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej.

Więcej informacji:Na zdjęciu:
Odległa antena sieci ALMA. W tle widać inną, bardziej centralną antenę należącą do sieci. Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. Moreno.

Reklama