Przejdź do treści

Siódmy „Festiwal Meteora” już za nami

Uczestnicy "Festiwalu Meteora 2017"

Na przełomie września i października (30 września/1 października) odbył się kolejny, już 7 zlot modelarzy i miłośników rakiet czyli „Festiwal Meteora 2017”, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Rakietowe. Zazwyczaj miejscem organizowania festiwalu był poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim, ale w roku 2017, dzięki uprzejmości gminy Klucze, udało się przeprowadzić tę imprezę na terenie ważnym dla historii polskich rakiet, czyli na piaskach Pustyni Błędowskiej.

Pustynia Błędowska była polem doświadczalnym dla mgr. Jacka Walczewskiego. To właśnie w tym miejscu 10 października 1958 o 12:48 odbył się pierwszy start cywilnej, meteorologicznej rakiety badawczej RM1. To tutaj startowała rakieta RM-2D z eksperymentem biologicznym na pokładzie (dwie myszki). To także tu miał miejsce start rakiety RM-3W z układem grota, które to rozwiązanie przyczyniło się do sukcesu rakiet Meteor-1 i Meteor-3. Za sprawą Festiwalu Meteora oraz Polskiego Towarzystwa Rakietowego (PTR) rakiety powróciły na niebo nad Pustynią Błędowską.

W trakcie dwóch dni zlotu odpalono ponad 50 rakiet, w tym kilka konstrukcji eksperymentalnych. Uczestnikami festiwalu była też liczna, dobrze zorganizowana grupa studencka spod szyldu „AGH Space Systems”, która zaprezentowała swoją rakietą hybrydową „Bagieta”, zatankowaną podtlenkiem azotu tylko częściowo, ze względu na ograniczenia bezpiecznego pułapu. Przetestowano także pracę nowego silnika i układów odzysku, przy czym zarówno start i lot tej rakiety zakończył się sukcesem.

Tradycyjnie już możliwość startów została wykorzystana przez firmę „SpaceForest” (która  jest jednym z Członków Wspierających Polskie Towarzystwo Rakietowe, a jej pracownicy rekrutują się spośród członków PTR) do testów układu autonomicznej, aktywnej stabilizacji toru lotu. Rakieta „Carbonara2” startująca z wyrzutni pochylonej o 10 stopni, automatycznie prostowała lot do pionu.

Pierwszego dnia zlotu, o godz. 19:00, już w ciemnościach, startowała rakieta „Magnitudo” z diodą LED 100 W na pokładzie. Jest spektakularny start został nagrany i jest dostępny do obejrzenia na serwisie youtube.com.

PTR gościło na Festiwalu także kilku modelarzy ze Słowacji, którzy zaprezentowali m.in. model rakiety „Meteor 1” w naturalnej wielkości.

Podsumowując tegoroczny „Festiwal Meteora” trzeba podkreślić, że dopisała pogoda, modele rakiet (zaledwie kilka awarii) oraz dopisali ludzie i humory. Ta piknikowa impreza łączy w sobie zarówno elementy zabawy, jak i nauki, ponadto propagowania modelarstwa oraz tej osobistej drogi rozwoju i uczenia się, która skutkuje coraz lepszymi, coraz bezpieczniejszymi rakietami.

Polskie Towarzystwo Rakietowe zaprasza już dziś na kolejny "Festiwal Meteora" jesienią 2018 r.

 

Źródło: Adam Matusiewicz/PTR

Zdjęcie: Credit - Andrzej Chwastek (PTR)

Reklama