Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) z Politechniki Warszawskiej otrzymało wyróżnienie w 14. edycji ogólnopolskiego konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego (StRuNa) w kategorii Koło Naukowe Roku. W tym roku w konkursie przyznano 29 nagród i wyróżnień, z czego trzy z nich trafiły na Politechnikę Warszawską.
W konkursie StRuNa nagradzane są koła naukowe i inne organizacje studenckie, które zrealizowały ciekawe projekty naukowe. Konkurs jest podzielony na 10 kategorii: 7 projektowych i 3 podmiotowe. W kategoriach projektowych (Projekt Roku, StRuNa-Tech, StRuNa-Science, StRuNa-Med, StRuNa-Human, StRuNa-Art, Konferencja Roku) nagradzane są konkretne, pojedyncze przedsięwzięcia. W kategoriach podmiotowych (Koło Naukowe Roku, Debiut Roku, Opiekun Naukowy Roku) jury bierze pod uwagę całą działalność koła na przestrzeni ostatniego roku. W tym roku łącznie przyznano w konkursie 29 nagród i wyróżnień.
Politechnika Warszawska miała pięć nominacji. Były to:
- Pterodaktyl – zdalnie sterowany samolot, składający się z dwóch samolotów: samolotu matki i mniejszej konstrukcji PADA (Powered Autonomus Delivery Aircraft), zbudowany na zawody SAE AeroDesign w USA;
- Sirius II – łazik marsjański, od kilku lat rozwijany przez zespół SKA Robotics;
- CURiE – eksperyment dotyczący promieniowania UV i promieniowania kosmicznego;
- Koło Naukowe SKA
- Koło Naukowe SAE AeroDesign
Nominacje te zamieniły się w trzy wyróżnienia. Otrzymały je Koło Naukowe SAE AeroDesign w kategorii StRuNa-Tech dla projektu Pterodaktyl oraz Koło Naukowe SAE AeroDesign i Studenckie Koło Astronautyczne w kategorii Koło Naukowe Roku.
Ostatni rok dla Studenckiego Koła Astronautycznego jest bardzo udany. Zespół robotyczny SKA ze swoim łazikiem marsjańskim wziął udział w międzynarodowych zawodach Anatolian Rover Challenge, gdzie zajął 3. miejsce, natomiast w European Rover Challenge był na pozycji 10.
Zespół CURIE należący do SKA zakończył pracę nad eksperymentem CURiE, mającym sprawdzić wpływ promieniowania UV i warunków kosmicznych na utwardzanie materiałów kompozytowych oraz zbadać wpływ promieniowania kosmicznego na degradację paneli słonecznych. CURiE został wystrzelony na pokładzie balonu stratosferycznego w ramach międzynarodowego programu REXUS/BEXUS.
Ponieważ studenci Politechniki Warszawskiej, podobnie jak Maria Skłodowska-Curie, skupiają się na badaniu promieniowania, wybrali polsko-francuską uczoną jako patronkę projektu. Zespół CURiE tworzą: Dominika Pytlak (liderka), Paulina Kucharczyk, Jakub Czerniej, Damian Legutko, Korneliusz Szałkowski, Karolina Styrna, Sandra Wąsowska, Mikołaj Salamon i Hubert Tronowski.
To był szósty udany eksperyment członków Studenckiego Koła Astronautycznego w programie BEXUS. Ostatnim zrealizowanym eksperymentem była misja TOTORO we wrześniu 2023 r.
Źródło: Politechnika Warszawska
Opracował: PZG