Przejdź do treści

Skylark – rakieta AGH Space Systems na zawody Spaceport America Cup 2020

Rakieta PROtotype AGH Space Systems

AGH Space Systems przygotowuje swoją najnowszą rakietę – Skylark – do czerwcowych zawodów rakietowych Spaceport America Cup 2020 w Nowym Meksyku. Będzie to wersja rozwojowa ich zwycięskiej rakiety hybrydowej PROtotype, która zdobyła 2 miejsce na tych zawodach w roku 2019.

13 lutego 2020 roku odbyły się pierwsze testy silnika najnowszej rakiety AGH Space Systems o napędzie hybrydowym – Skylark. Jest to następczyni nagrodzonej rakiety PROtotype. Zespół opracowuje ją z myślą o starcie w zawodach Spaceport America Cup 2020, w kategorii lotu na pułap 10 tysięcy stóp (3 kilometrów).

W przygotowaniu są m.in. kompozytowa struktura i szkielet konstrukcji. Trwają także prace nad rozbudową podsystemów elektroniki i odzysku. Skylark wykorzystuje wiele rozwiązań technicznych, które zostały stworzone na potrzeby rakiety PROtotype. Teraz, po wielu usprawnieniach i optymalizacji, ponownie spełnią swoje role na pokładzie najnowszej rakiety. Wiele aspektów konstrukcji zostało zaprojektowanych od nowa, m.in. elementy mechaniczne, powłoka zewnętrzna oraz niektóre elementy napędu. Testowaniu poddane zostały także nowe formuły paliwa, aby zmaksymalizować osiągi silnika. Dodatkowo przygotowywany jest eksperyment biologiczny, który zostanie przeprowadzony podczas misji rakiety. Skylark będzie zasilana silnikiem hybrydowym o ciągu około 3,5 kN.

27 lutego został zakończony proces laminowania korpusów Skylark. Struktura składa się z dwóch części: jednej, o długości 1,8 metra, wykonanej z włókna węglowego i drugiej, o długości 1,5 metra, z kevlaru. Samo laminowanie trwało aż 20 godzin, później przygotowane korpusy były wygrzewane przez niemalże 100 godzin. Obudowa jest jednym z najistotniejszych elementów rakiety, wobec czego musiała zostać wykonana z najwyższą starannością.

Kolejne informacje o postępach prac nad rakietą będzie można śledzić na fanpage'u AGH Space Systems.

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny, działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo – Hutniczej (w listopadzie 2019 roku obchodził piątą rocznicę działalności). Zajmuje się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Buduje rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne, system pionowego startu – pionowego lądowania oraz gondole balonów stratosferycznych.

Zespół ma na swoim koncie kilka sukcesów na arenie międzynarodowej (np. 2. miejsce w Indian Rover Challenge 2019, 2. miejsce w Spaceport America Cup 2019, 3. miejsce w CanSat Competition w 2019 r., 2. miejsce w Spaceport America Cup 2018, 1. miejsce w CanSat Competition w 2015 r. czy 1. miejsce w Global Space Balloon Challenge w roku 2016) oraz był wielokrotnie doceniany w Polsce.

Rodzina rakiet AGH Space Systems składa się z rakiet: Turbulencja, Panda3, Bagieta, Beta, Carbonara, PROtotype i najmłodsze „dziecko” – Skylark.

Rakieta hybrydowa PROtotype zdobyła drugie miejsce w kategorii 10K SRAD Hybrid/Liquid Rocket na Spaceport America Cup 2019. Sukces był tym większy, że w wydarzeniu brało udział niemalże sto drużyn z całego świata (do finału zawodów zakwalifikowało się 120). Przy okazji zespół zdobył także wyróżnienie techniczne – Jim Furfaro Award for Technical Excellence.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: AGH Space Systems

Reklama