Przejdź do treści

Słońce definitywnie gwiazdą typu słonecznego

Najnowsze badania naukowców z University of Montreal potwierdzają, że Słońce jest przedstawicielem gwiazd typu słonecznego. Wyniki tych analiz, opublikowane w czasopiśmie Science, zakończyły trwającą jak dotąd dyskusję czy Słońce wykazuje typowe zachowania cykliczne jak inne bliskie nam gwiazdy typu słonecznego.

Aktywność Słońca zmienia się z powodu fluktuacji jego pola magnetycznego co 11 lat, które tworzą jeden cykl. Wpływa to między innymi na aktywność plam słonecznych, poziom emitowanego promieniowania oraz wyrzuty materii z korony. Inne gwiazdy typu słonecznego w sąsiedztwie Ziemi mają własne cykle zmian, a jak dotąd naukowcy twierdzili, że Słońce prawdopodobnie nie pasuje do ich wzoru zachowań. Zrozumienie zmian aktywności słonecznej jest jednym z głównych problemów współczesnej astronomii.

Za pomocą serii symulacji pól magnetycznych gwiazd, autor badań Antoine Strugarek z University of Montreal wraz z grupą naukowców, odkrył, że cykl magnetyczny Słońca zależy od jego szybkości rotacji oraz jasności. “Ten związek może być wyrażony tak zwaną liczbą Rossbiego” – twierdzą badacze. “Nasze badania wykazały, że cykl magnetyczny Słońca jest odwrotnie proporcjonalny do jej wartości”.

Po przeprowadzeniu symulacji, naukowcy porównali ich wyniki z dostępnymi obserwacjami cyklicznych zmian aktywności gwiazd typu słonecznego. Okazało się, że zarówno okresy zmian Słońca jak i innych przeanalizowanych gwiazd potwierdzają nowoodkrytą relację z liczbą Rossbiego.

“Pole magnetyczne gwiazd pobiera energię z przepływów materii w jej wnętrzu” wyjaśniają naukowcy. “Dzięki symulacjom dowiedzieliśmy się, że rotacja gwiazd wpływa na wydajność przepływu energii między tymi miejscami a polem magnetycznym. To samo zjawisko również ma wpływ na długość trwania cykli, która zmniejsza się wraz z liczbą Rossbiego – wartością często używaną do określania efektów sił odśrodkowych.”

Wyniki badań doktora Strugarka potwierdzają, że nasza gwiazda rzeczywiście należy do typu słonecznego. To odkrycie wpływa nie tylko na nasz poziom wiedzy o Słońcu, ale również zapewni nowe podejście teoretyczne do interpretacji cykli magnetycznych gwiazd, a w szczególności mechaniki tych przemian, ich przyczyn oraz skutków. 


Źródło: American Association for the Advancement of Science

Więcej informacji:

Na zdjęciu: rozbłysk słoneczny zarejestrowany 9 grudnia 2014 roku. Źródło: NASA SDO.


Reklama