Przejdź do treści

Sojuz MS-08 z trójką astronautów powrócił na Ziemię

Sojuz MS-08

Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) opuściło w czwartek trzech astronautów. Załoga bezpiecznie wylądowała w kapsule Sojuz MS-08 w Kazachstanie.

Na Ziemię po ponad sześciomiesięcznym pobycie powrócili: Oleg Artiemiew (Rosja), Drew Feustel oraz Ricky Arnold (obaj z USA). Kapsuła odcumowała od stacji 4 października 2018 roku o 9:57 czasu polskiego. Statek już o 13:44 przyziemił na spadochronach w pobliżu kazachskiego miasta Żezkazgan.

Podczas trwającej 197 dni misji załoga przeprowadziła setki eksperymentów na orbicie, przyjęła pięć statków zaopatrzeniowych, a Feustel i Arnold przeprowadzili razem podczas pobytu na stacji trzy spacery, podczas gdy Artemiew razem ze swoim rodakiem Prokopiewem przeprowadzili najdłuższy w historii rosyjski spacer trwający 7 godzin i 46 minut. Po zakończeniu pobytu na stacji najdłuższym stażem na orbicie może pochwalić się Artemiew, który spędził w przestrzeni kosmicznej 366 dni. Feustel po swojej trzeciej już misji ma 226 dni spędzonych poza Ziemią, a Arnold 210 dni.

Na stacji pozostała trójka członków trwającej teraz 57. Ekspedycji: Serena Auñón-Chancellor (USA), Aleksander Gerst (Niemcy) oraz Sergiej Prokopiew (Rosja) będą teraz oczekiwać przylotu kolejnej załogi.

Do stacji 11 października powinni polecieć Nick Hague (USA) oraz Aleksiej Owczinin (Rosja). Jedynie dwuosobowa załoga jest konsekwencją redukcji składu stacji przez Rosję – do czasu wyniesienia swojego modułu eksperymentalnego MLM Nauka Rosjanie planują mieć stale na orbicie jedynie dwóch kosmonautów.

Na stacji pozostała kapsuła załogowa Sojuz MS-09, w której wykryto niewielką dziurę. Nadal nie zostało wyjaśnione, jak powstał ubytek w strukturze statku i wstępnie na listopad zaplanowany został spacer kosmiczny, który ma pozwolić na dokładniejsze zbadanie dziury z zewnątrz.

Przeczytaj oświadczenie NASA w sprawie wycieku na stacji ISS (w języku polskim)

Źródło: NASA

Opracowanie: Rafał Grabiański

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Statek Sojuz MS-08 z powracającą z orbity załogą 55. i 56. Ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Źródło: NASA TV

Reklama