Przejdź do treści

Sojuz MS-16 z załogą dokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz 2.1a ze statkiem Sojuz MS-16 z trzema astronautami na pokładzie. Był to pierwszy start załogowy nowocześniejszego wariantu tej rakiety. Wcześniej od 2002 roku statki załogowe wynosiła jedynie rakieta Sojuz FG.

Rakieta wystartowała 9 kwietnia o 10:05 czasu polskiego ze stanowiska 31/6 w kosmodromie Bajkonur. Lot przebiegł pomyślnie i po 8 minutach i 46 sekundach statek Sojuz MS-16 z astronautami oddzielił się od górnego członu rakiety.

Statek dogonił Międzynarodową Stację Kosmiczną i zadokował do rosyjskiego modułu Poisk o 16:15 czasu polskiego, 6 godzin i 10 minut po starcie.

Stację zasili trójka astronautów:

Anatolij Iwaniszyn (Rosja) – weteran lotów kosmicznych, który wziął udział w dwóch misjach: Ekspedycji 29/30 w 2011 oraz Ekspedycji 48/49 w 2016 roku. Podczas Ekspedycji 49 był dowódcą stacji. Iwaniszyn służył w Siłach Powietrznych Federacji Rosyjskiej, gdzie latał myśliwcami MiG 29 i Su 27. W 2003 roku ukończył Moskiewski Uniwersytet Państwowy na kierunku Ekonomii, Statystyki i Technologii Informatycznej. W tym samym roku został kandydatem na kosmonautę, a szkolenie ukończył w 2005 roku.

Iwan Wagner (Rosja) – jest to dla niego pierwszy lot na orbitę. Iwan zdobył tytuł magistra Inżynierii Aeronautycznej w 2008 roku. Pracował w rosyjskiej firmie projektującej silniki turbospalinowe do samolotów. Przed otrzymaniem tytułu kosmonauty w 2010 roku pracował dla firmy RCS Energia jako inżynier programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Christopher Cassidy (USA) – weteran misji kosmicznych z dwoma odbytymi misjami. Brał udział w misji wahadłowca Endeavour STS-127 do ISS w 2009 roku i w Ekspedycji 35/36 w 2013 roku. Cassidy ukończył inżynierię oceaniczną na MIT, gdzie uzyskał tytuł magistra. Cassidy został teraz dowódcą stacji i pozostanie nim do powrotu na Ziemię w październiku 2020 roku.


Nowa rakieta załogowa Rosjan

Po raz pierwszy w locie z załogą wykorzystano rakietę Sojuz 2.1a, która zastępuje wycofaną z użytku rakietę Sojuz FG. Rakieta Sojuz FG latała z astronautami przez 17 lat, od 2002 roku, kiedy zastąpiła projektowaną jeszcze w latach 60-tych rakietę Sojuz U. Sojuz FG cechowała się usprawnionymi względem poprzedniczki silnikami bocznych i głównego członu Miała być jednak tylko etapem przejściowym przed wprowadzeniem do lotów załogowych rakiety Sojuz 2, która różni się głównie tym, że jest wyposażona w cyfrowe systemy kontroli lotu.

W sierpniu 2019 roku odbyła się próba generalna rakiety. W locie jeszcze bez załogi wyniosła statek Sojuz MS-14 do ISS.

Od 2020 roku Rosja obniża liczbę lotów załogowych z czterech do dwóch. Dzieje się tak dlatego, że do misji załogowych mają w tym roku przystąpić amerykańskie systemy: Falcon 9 ze statkiem Dragon i Atlas V ze statkiem Starliner. Już w maju planowany jest pierwszy załogowy lot demonstracyjny statku Dragon z dwoma astronautami na pokładzie. Docelowo z amerykańskiej ziemi mają być wykonywane dwa załogowe starty rocznie. Od 2011 roku USA nie miało możliwości wysyłania astronautów na ISS za pomocą swoich systemów i musiała kupować miejsca w rosyjskich statkach Sojuz.


Podsumowanie

W tej chwili załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej liczy 6 osób, ale już 17 kwietnia na Ziemię powróci trójka: Oleg Skripoczka, Jessica Meir i Andrew Morgan. Pod koniec maja w planowanym załogowym starcie demonstracyjnym statku Dragon do składu obecnego na ISS dołączy na kilka tygodni para Amerykanów Douglas Hurley i Robert Behnken.

 

Na podstawie: NASA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1a podczas startu ze statkiem Sojuz MS-16. Zdjęcie: NASA/GCTC/Andrej Szelepin.

 

 

 

 

Reklama