Przejdź do treści

Sojuz wynosi francuskiego satelitę szpiegowskiego CSO-2 w ostatnim locie rakietowym w 2020 roku

img

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała ostatnia w tym roku orbitalna rakieta nośna. Sojuz ST-A wyniósł na orbitę francuskiego satelitę wojskowego CSO-2.

Rakieta Sojuz ST-A opuściła stanowisko startowe 29 grudnia 2020 roku o 17:42 czasu polskiego. Niecałe dziewięć minut po starcie pracę zakończył górny stopień. Następnie sekcja z ładunkiem i dodatkowym stopniem Fregat-M odłączyła się od rakiety i po około minucie odpaliła swój napęd. Dziewięć minut później Fregat-M zakończył pracę i znalazł się z ładunkiem na wstępnej orbicie.

Następnie stopień z satelitą dryfował przez 35 minut, aż znalazł się w okolicach najwyższego punktu wstępnej orbity. Tam odpalił swój silnik po raz drugi, tym razem tylko na 30 sekund, aby ukołowić orbitę. Niecałą godzinę po starcie satelita CSO-2 został wypuszczony na docelowej orbicie o wysokości około 480 km.


O ładunku

Ładunek CSO-2 wysłany w tym starcie to francuski satelita szpiegowski. Pierwszy satelita z tej serii – CSO – został wysłany w 2018 roku. Satelity te mają zastąpić parę zwiadowczych statków Helios 2, wysłanych w latach 90.

CSO-2 będzie dostarczał obrazy Ziemi w bardzo wysokiej rozdzielczości przestrzennej (20 cm/px) w paśmie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Platformę satelitarną dostarczyła firma Airbus Defense and Space, a urządzenia optyczne dla satelity francuski oddział firmy Thales Alenia Space.

Satelitami CSO steruje francuska agencja kosmiczna CNES. Jednak z produktów wytwarzanych przez tą sieć korzystają też inne państwa europejskie: Niemcy, Szwecja, Belgia i niedługo Włochy.

Francja wyśle jeszcze jednego satelitę serii CSO. Statek CSO-3 poleci na orbitę w 2022 roku.


Podsumowanie

Był to prawdopodobnie ostatni start rakiety orbitalnej w 2020 roku. Łącznie w mijającym roku przeprowadzono 104 udane misje. Dla porównania – w 2019 roku z powodzeniem przeprowadzono 97 startów.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Arianespace/NSF

 

 

Więcej informacji:

 


 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz ST-A startująca z Kourou z satelitą CSO-2. Źródło: Arianespace.

 

 

Reklama