Przejdź do treści

Sojuz wynosi na orbitę czwórkę satelitów internetowych O3b

Europejska wersja rakiety Sojuz wystartowała z kosmodromu w Gujanie Francuskiej, wynosząc na orbitę kolejny kwartet satelitów szerokopasmowego Internetu O3b.

Rakieta wystartowała o 18:10 czasu polskiego w piątek. Lot przebiegł pomyślnie i Sojuz wyprowadził na prawidłową trajektorię suborbitalną górny stopień Fregat wraz z czterema satelitami. Fregat najpierw odpalił, by umieścić siebie i ładunki na wstępnej orbicie, krótko po tym drugie odpalenie ustaliło eliptyczną orbitę transferową. Potem nastąpiła faza dryfu, trwająca 2 godziny i następnie ostatnie działanie stopnia, które wysłało satelity na ostateczną, równikową średnią orbitę okołoziemską (MEO) o wysokości 8000 km.

Satelity zostały wypuszczone parami i ze wszystkimi potwierdzono kontakt i prawidłowe działanie.

O ładunku


Na szczycie rakiety Sojuz znalazła się czwórka satelitów telekomunikacyjnych O3b (numery FM13 - FM16). Z dzisiejszym startem flotylla satelitów O3b składa się już 16 statków. Firma O3b Networks została założona w 2007 roku. Jej celem była budowa orbitalnego systemu telekomunikacyjnego, który mógłby dostarczyć dostęp do globalnej sieci dla populacji, która nie ma jeszcze łatwego dostępu do szerokopasmowego Internetu (liczbę takich osób szacuje się na 3 miliardy). Ze wsparciem Google i luksemburskim gigantem telekomunikacyjnym SES udało się misjami demonstracyjnymi pozyskać pierwszych klientów.

Teraz firma jest całkowicie w posiadaniu SES i dalsze plany zakładają rozszerzanie obecnej sieci na orbicie, a później przejście na potężniejszy system O3b mPower, który docelowo dostarczy 30 000 wiązek telekomunikacyjnych z ZIemią i umożliwi inteligentny routing ruchu sieciowego między systemem na średniej orbicie, a satelitami telekomunikacyjnymi SES, znajdującymi się na orbicie geostacjonarnej.

Każdy z satelitów O3b został wybudowany przez Thales Alenia Space i waży 700 kg. Wszystkie posiadają po 12 sterowalnych anten pasma Ka i mogą osiągać przepustowość 12,5 Gb/s z opóźnieniami wynoszącymi 240 ms.

Podsumowanie


Był to pierwszy start rakietowy z Gujany Francuskiej od lotu po złej trajektorii rakiety Ariane 5 25 stycznia. Błąd programistyczny spowodował wtedy, że rakieta trafiła na nieco inną, nieoptymalną orbitę.

“Europejski” Sojuz wystartuje w tym roku jeszcze prawdopodobnie trzy razy. Najbliższy start operatora Arianespace odbędzie się już 21 marca. Wtedy rakieta Ariane 5 wystartuje pierwszy raz od styczniowego lotu. Wyniesie. parę satelitów telekomunikacyjnych.

Źródło: SF101

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Rakieta Sojuz/Fregat wznosząca się nad stanowiskiem startowym podczas misji z satelitami O3b. Źródło: Arianespace.
 

Reklama