Przejdź do treści

Sojuz wynosi statek towarowy Progress MS-07 w drogę do ISS

Rosyjski statek zaopatrzeniowy Progress MS-07 został dziś wyniesiony przez rakietę Sojuz w drogę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła przycumuje do kompleksu orbitalnego za dwa dni.

Start był początkowo planowany w czwartek. Odliczanie zostało jednak przerwane z niewiadomych powodów na krótko przed startem. Rakieta miała wtedy szanse na lot po nowej, bardzo szybkiej, bo trwającej tylko 4 godziny trajektorii. Niestety sobotnie położenie stacji względem kompleksu startowego w Bajkonurze nie umożliwiło testu nowej procedury podejścia.

Rakieta wystartowała o 10:46 rano polskiego czasu ze stanowiska 31 w historycznym porcie kosmicznym Bajkonur w Kazachstanie. Lot przebiegł pomyślnie. Rakieta Sojuz 2.1a od razu po starcie skierowała się na północny-wschód. Dwie minuty po starcie odrzucone zostały boczne rakiety pomocnicze. Po 5 minutach od startu pracę zakończył dolny stopień (2. stopień rakiety). Silnik RD-0110 następnie przejął kontrolę nad statkiem i po odpaleniu ustawił statek na właściwej orbicie.

Kilka odpaleń silników w statku Progress ustawią statek na ścieżce podejścia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dokowanie z ISS powinno nastąpić w poniedziałek przed południem.

Statek został wypakowany prawie 3 tonami zaopatrzenia. 880 kg to paliwo do modułu serwisowego Zwiezda na stacji, kilkadziesiąt kilogramów to gazy do systemów tworzenia sztucznej atmosfery na pokładzie, 420 kg to woda, a 1350 kg wśród wysłanego ładunku stanowią zapasy jedzenia, części do stacji i ekwipunku dla załogi.

Z powodu opóźnienia planowany spacer kosmiczny został przesunięty z 18 na 20 października. Statek Progress pozostanie przycumowany do stacji do marca przyszłego roku.


Więcej informacji o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym o ostatnich spacerach w naszym cyklu Aktualności z ISS - ostatni odcinek


Źródło: SFN/Roskosmos

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Statek Progress MS-07 wynoszony przez rakietę Sojuz 2.1a. Źródło: NASA TV.
 

Reklama