Przejdź do treści

Sonda Chang'e 5 wylądowała na Księżycu

img

Misja Chang'e 5 wylądowała na Księżycu! Najbardziej skomplikowana wyprawa robotyczna na Księżyc od dekad jest już na półmetku!

Lądownik misji Chang’e 5 wylądował w górzystym regionie Mons Rümker w północnej części Oceanu Burz (Oceanus Procellarum). Dotknięcie powierzchni Księżyca nastąpiło 1 grudnia o 16:13 czasu polskiego.

Artykuł będzie aktualizowany

Mons Rümker to dawna formacja wulkaniczna i najmłodszy geologicznie region Księżyca. Cały płaskowyż został wyniesiony przez procesy wulkaniczne 1,3 mld lat temu, znajduje się tam kilkadziesiąt kopuł, będących pozostałościami po wulkanach tarczowych. Do tej pory żadna misja kosmiczna nie wybrała tego miejsca do badań.


Dotychczasowy przebieg misji

Najbardziej skomplikowana misja kosmiczna Chin rozpoczęła się wyniesieniem sondy 24 listopada przez rakietę Długi Marsz 5. Wysłany statek to zestaw czterech oddzielnych komponentów: orbitera księżycowego z kapsułą powrotną oraz lądownika ze stopniem wznoszenia.

Całość leciała w kierunku Księżyca przez 5 dni, po drodze wykonując parę manewrów korekcji trajektorii. 28 listopada o 13:58 główny silnik orbitera wykonał odpalenie trwające 17 minut, które umieściło cały zestaw na wstępnej orbicie wokółksiężycowej.

29 listopada orbiter wykonał drugie hamowanie, tym razem by uzyskać kołową orbitę bazową ze średnią wysokością 200 km. 

Następnie od orbitera oddzielił się lądownik ze stopniem wznoszącym, aby rozpocząć operację zniżania i lądowania na powierzchni Księżyca.

Zniżanie lądownika i lądowanie rozpoczęło się 1 grudnia o 15:58 czasu polskiego. Cała operacja trwała 15 minut.


Co dalej?

Już za kilka godzin (czyli jeszcze 1 grudnia) powinna rozpocząć się operacja pobrania próbek. Musi zostać wykonana w ciągu najbliższych 48 godzin, gdyż lądownik nie posiada systemu kontroli termicznej, pozwalającej na przetrwanie nocy księżycowej. Operacja pobrania próbek regolitu zostanie wykonana na dwa sposoby: część materiału zostanie zebrana przez specjalną łychę bezpośrednio z powierzchni, a część pobrana przez wiertło, które ma wbić się na głębokość 2 m. Następnie próbki zostaną umieszczone w stopniu wznoszenia, który oddzieli się od lądownika i wykona manewry, by spotkać się na orbicie z orbiterem.

Po udanym spotkaniu i zadokowaniu pobrany materiał zostanie przetransportowany ze stopnia wznoszenia do kapsuły powrotnej na orbiterze. Orbiter z kapsułą powrotną po 10 dniach okrążania Księżyca, gdy już ustawienie względem Ziemi będzie odpowiednie, wykona manewr kierujący go z powrotem w stronę naszej planety. Lot potrwa 5 dni. Nie znamy dokładnych dat, ale można wykalkulować, że lądowanie kapsuły powrotnej powinno nastąpić w okolicy 16 grudnia.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: CCTV/Xinhua

 

Więcej informacji:

 

Zdjęcie: Transmisja CGTN z operacji wokół Księżyca misji Chang'e 5.
 

Reklama