Przejdź do treści

Sonda Dawn od roku krąży wokół Ceres

Góra Ahuna Mons na planecie karłowatej Ceres
W tym tygodniu minął rok od wejścia sondy Dawn na orbitę wokół Ceres, planety karłowatej, największego obiektu w pasie planetoid pomiędzy Marsem, a Jowiszem. NASA przypomniała o tej rocznicy i zaprezentowała najnowsze zdjęcia tajemniczej góry Ahuna Mons na powierzchni Ceres.

Sonda Dawn weszła na orbitę wokół ceres w dniu 6 marca 2015 r. Gdy się zbliżała do planety karłowatej, wykonała zdjęcia obiektu, który wzbudził zainteresowanie naukowców i nie tylko ich. W lutym 2015 r. na pierwszych zdjęciach Ceres, jeszcze przed wejściem na orbitę, dostrzeżono górę, którą nazwano Ahuna Mons. Były to zdjęcia wykonane z odległości 46 tysięcy kilometrów, przy czym oczywiście widok nie był tak wyraźny jak na zaprezentowanym powyżej zdjęciu (które jest z grudnia 2015 r.). Gdy na Ziemię zaczęły napływać kolejne zdjęcia, z coraz mniejszych dystansów od Ceres, okazało się, że góra ma kształt piramidy. Jeszcze dokładniejsze oględziny góry wskazują, że najlepszym porównaniem jej kształtu, według NASA, jest kopuła z gładkimi, stromymi ścianami.

Najnowsze zdjęcia Ahuna Mons wykonano z odległości 120 razy bliższej niż fotografie z lutego ubiegłego roku. Widać na nich, ze zbocza góry pokryte są sporymi ilościami jasnego materiału, ale nie jest to pokrycie równomierne - w niektórych miejscach jest go więcej, a w innych mniej. Co ciekawe, jasne plamy na powierzchni wykryto także w innym miejscu, w kraterze Occator odległym o 670 kilometrów na północny-zachód od góry Ahuna Mons. W przypadku krateru, na pierwszych zdjęciach była widoczna po prostu jasna plama. Potem okazało się, że są to co najmniej dwie jasne plamy, a kolejne zdjęcia pokazały że plam jest aż 10 i znajdują się w środku krateru. Nie wiadomo czy biały materiał w kraterze i na stokach góry jest taki sam.

Sama góra Ahuna Mons ma średnia wysokość 4 kilometrów, a w najwyższym miejscu mierzy 5 kilometrów. Na powierzchni Ceres udało się zidentyfikować także inne struktury trochę podobne do Ahuna Mons, ale nie tak wysokie.

NASA informuje, że badacze zaprezentują najnowsze zdjęcia Ceres za dwa tygodnie, 22 marca 2016 r., podczas 47. Kongresu Nauk Księżycowych i Planetarnych, który odbędzie się w The Woodlands w Teksasie (USA).

Więcej informacji:


Źródło: NASA

Na zdjęciu:
Góra Ahuna Mons na powierzchni planety karłowatej Ceres, sfotografowana przez sondę Dawn w grudniu 2015 r. z wysokości 385 kilometrów nad powierzchnią obiektu. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI.


Reklama