Sonda Hayabusa2 zbliżyła się do asteroidy Ryugu
Japońska sonda Hayabusa2 wykonała udane zbliżenie do asteroidy Ryugu. 6 sierpnia 2018 roku znalazła się zaledwie kilometr od jej powierzchni. Inżynierowie misji planują teraz, w którym miejscu próbnik wykona pierwsze operacje robotyczne na powierzchni.
Japoński próbnik 5 czerwca zakończył fazę napędową lotu do asteroidy i przez cały miesiąc zbliżał się do celu. Pierwsze dokładne obserwacje obiektu nastąpiły pod koniec czerwca.
Więcej o pierwszych operacjach sondy
5 sierpnia zespół sondy rozpoczął przygotowania do pierwszych pomiarów grawitacyjnych. 6 sierpnia sonda zaczęła zbliżać się powoli do asteroidy ze swojej bazowej pozycji na wysokości 20 kilometrów. Początkowo był to kontrolowany spadek z uruchomionymi silnikami, a od pewnej wysokości sonda swobodnie spadała w kierunku asteroidy. Zespół mierzył wtedy przyspieszenie statku i dzięki temu mógł ustalić natężenie pola grawitacyjnego Ryugu.
Już 7 sierpnia polskiego czasu (po północy), a w Japonii nad ranem sonda zbliżyła się rekordowo blisko do Ryugu. Kierownik misji ogłosił operację pomiaru pola grawitacyjnego sukcesem, a japońska agencja kosmiczna JAXA opublikowała dwa zdjęcia wykonane za pomocą kamery teleskopowej tuż przed osiągnięciem minimalnej wysokości.
Zbliżenie powierzchni Ryugu. Zdjęcie wykonane przez kamerę ONC-T na sondzie Hayabusa2. Podczas wykonywania zdjęcia sonda znajdowała się na wysokości około 1250 metrów nad powierzchnią asteroidy. Źródło: JAXA, University Tokyo, Koichi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, University of Aizu, AIST
Podczas gdy sonda w wolnym wznoszeniu (bez włączonych silników) dryfowała coraz wyżej od asteroidy, nawigatorzy misji ogłosili, że Hayabusa znalazła się zaledwie 851 metrów nad asteroidą w najniższym punkcie operacji. Statek powrócił do bazowej pozycji 20 kilometrów 10 sierpnia. Teraz inżynierowie misji planują miejsce pobrania pierwszego materiału skalnego.
Hayabusa2 to następczyni misji Hayabusa, która w 2005 roku badała asteroidę Itokawa i przywiozła mikroskopijny materiał skalny na Ziemię w 2010 roku. Hayabusa2 wystartowała w 2014 roku. Sonda została znacząco ulepszona w porównaniu do swojej poprzedniczki. Na jej pokładzie znalazł się m.in. europejski lądownik MASCOT, który przeprowadzi twarde lądowanie na asteroidzie i pomiary za pomocą czterech instrumentów naukowych. MASCOT wykona potem jeszcze skok i zbada drugie miejsce na powierzchni.
Badana przez Hayabusę2 asteroida to obiekt typu C, bogaty w węgiel, o średnicy 900 metrów. Asteroida jest zbudowana z materiałów pozostałych po formacji Układu Słonecznego 4,5 miliarda lat temu, dlatego może dużo powiedzieć o początkach naszej planety.
Hayabusa2 opuści Ryugu pod koniec 2019 roku. Próbki pobrane z asteroidy powrócą na Ziemię w 2020 roku.
Źródło: JAXA/SN/Planetary.org
Opracowanie: Rafał Grabiański
Więcej informacji:
Na zdjęciu: Zbliżenie powierzchni Ryugu wykonane przez sondę Hayabusa2, gdy ta znajdowała się na wysokości 1000 metrów. Fotografia została wykonana przez kamerę teleskopową ONC-T 6 sierpnia 2018 roku. Źródło: JAXA, University Tokyo, Koichi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, University of Aizu, AIST