Marsjański lądownik InSight z powodzeniem rozłożył panele słoneczne. Sonda wysłała tę informację na Ziemię za pośrednictwem orbitera Mars Odyssey. Odyssey wysłał także wyraźne zdjęcia miejsca lądowania.
Sonda InSight wykonała w poniedziałek 27 listopada udaną operację lądowania na Marsie. Po prawie siedmiomiesięcznej podróży lądownik osiadł na płaskim terenie Elysium Planitia. Jest to pierwsze udane lądowanie na Marsie od 2012 roku, kiedy lądował na nim łazik Curiosity. Lądowanie misji InSight było dziewiętnastą próbą miękkiego posadzenia sprzętu na powierzchni Czerwonej Planety. Była to dopiero ósma udana próba.
O 2:30 polskiego czasu na Ziemię dotarł sygnał o udanym rozłożeniu paneli słonecznych. Działanie podwójnych paneli, mających po 2,2 metra szerokości, jest kluczowe dla powodzenia całej misji – dostarczają one sondzie potrzebnej energii elektrycznej.
O misji
InSight to pierwsza w historii misja kosmiczna, poświęcona całkowicie badaniom wnętrza innej planety. Lądownik waży 358 kilogramów i po wyniesieniu rakietą Atlas V po sześciu miesiącach wyląduje na powierzchni Marsa. Tam za pomocą ramienia robotycznego ustawi na powierzchni dwa przyrządy naukowe: bardzo czuły sejsmometr i próbnik ciepła. Na pokładzie lądownika znajduje się polski penetrator geologiczny, który umożliwi wbicie się pod powierzchnię Marsa instrumentowi HP3.
Najbliższe operacje
Teraz rozpoczyna się faza operacji lądownika na powierzchni. W najbliższych miesiącach zostanie przeprowadzona operacja rozłożenia instrumentów naukowych w jakie wyposażony jest lądownik. W najbliższych dniach powinniśmy otrzymać dokładne zdjęcia otoczenia lądownika, wykonane przez kamerę na jego ramieniu robotycznym.
Lądownik od razu zacznie monitorować pogodę i pole magnetyczne w miejscu lądowania.
Opracowanie: Rafał Grabiański
Źródło: NASA
Więcej informacji:
Na zdjęciu: Kamera IDC na ramieniu robotycznym lądownika wykonała to zdjęcie 26 listopada 2018 roku. Źródło: NASA/JPL-Caltech