Przejdź do treści

Sonda InSight wylądowała na Marsie!

img

Lądownik InSight wylądował na Marsie. Statek NASA zakończył trwającą 7 miesięcy podróż i bezpiecznie dotknął marsjańskiego gruntu.

Operacja EDL (z ang. Entry, Descent and Landing), mająca na celu dostarczenie lądownika na powierzchnię Czerwonej Planety zakończyła się powodzeniem. Lądowanie nastąpiło o 20:54 czasu polskiego.

Lądownik kilka minut później wysłał na Ziemię sygnał oznajmiający poprawne funkcjonowanie na powierzchni Marsa. Teraz inżynierowie NASA oczekują na informacje z orbitera Mars Odyssey, który po 2:30 czasu polskiego powinien wysłać sygnał o udanym rozłożeniu paneli słonecznych przez lądownik

Cały proces lądowania przebiegł pomyślnie. Poprawnie zadziałały też mikrosatelity MarCO, których zadaniem było przekazywanie na bieżąco sygnału z operacji. Za pomocą statków udało się wysłać tuż po lądowaniu, pierwsze zdjęcia z powierzchni!


Pierwsze zdjęcie Elisium Planitia wykonane przez lądownik InSight. Zdjęcie jest zakłócone przez brud na pokrywie przeciwpyłowej kamery. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

O misji


InSight to pierwsza w historii misja kosmiczna poświęcona badaniom wnętrza innej niż Ziemia planety. Statek wystartował na pokładzie rakiety Atlas V 5 maja 2018 roku. Lądownik został wyposażony w trzy zestawy instrumentów naukowych: SEIS do pomiarów sejsmicznych, HP3 do pomiaru temperatury pod powierzchnią planety oraz RISE do pomiaru odchyleń bieguna północnego Marsa, na bazie których można będzie sprecyzować skład i wielkość jądra planety.

Na pokładzie lądownika znalazł się też polski sprzęt. Zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów z firmy Astronika i Centrum Badań Kosmicznych PAN penetrator geologiczny, umożliwi wbicie się pod powierzchnię Marsa próbnikowi cieplnemu HP3.

Więcej o misji można przeczytać na naszej specjalnej stronie

Odcinek 64. programu Astronarium o badaniach Marsa

 

Centrum kontroli misji InSight - oczekiwanie na kilka minut przed lądowaniem sondy. Źródło: NASA TV.

Centrum kontroli misji InSight - radość po uzyskaniu potwierdzenia, że sonda InSight wylądowała na powierzchni Marsa. Źródło: NASA TV.

 

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: 

Pierwsze zdjęcie Elisium Planitia wykonane przez lądownik InSight. Zdjęcie jest zakłócone przez brud na pokrywie przeciwpyłowej kamery. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Reklama