Lądownik InSight wylądował na Marsie. Statek NASA zakończył trwającą siedem miesięcy podróż i bezpiecznie dotknął marsjańskiego gruntu.
Operacja EDL (z ang. Entry, Descent and Landing), mająca na celu dostarczenie lądownika na powierzchnię Czerwonej Planety, zakończyła się powodzeniem. Lądowanie nastąpiło o 20:54 czasu polskiego. Kilka minut później lądownik wysłał na Ziemię sygnał oznajmiający poprawne funkcjonowanie na powierzchni Marsa. Teraz inżynierowie NASA oczekują na informacje z orbitera Mars Odyssey, który po 2:30 czasu polskiego powinien wysłać sygnał o udanym rozłożeniu paneli słonecznych przez lądownik.
Cały proces lądowania przebiegł pomyślnie. Poprawnie zadziałały też mikrosatelity MarCO, których zadaniem było przekazywanie na bieżąco sygnału z operacji. Za pomocą statków udało się wysłać tuż po lądowaniu pierwsze zdjęcia z powierzchni!
Pierwsze zdjęcie Elisium Planitia wykonane przez lądownik InSight. Zdjęcie jest zakłócone przez brud na pokrywie przeciwpyłowej na kamerze. Źródło: NASA/JPL-Caltech
O misji
InSight to pierwsza w historii misja kosmiczna poświęcona badaniom wnętrza innej niż Ziemia planety. Statek wystartował na pokładzie rakiety Atlas V 5 maja 2018 roku. Lądownik został wyposażony w trzy zestawy instrumentów naukowych: SEIS do pomiarów sejsmicznych, HP3 do pomiaru temperatury pod powierzchnią planety oraz RISE do pomiaru odchyleń bieguna północnego Marsa, na bazie których można będzie dokładniej określić skład i wielkość jądra planety.
Na pokładzie lądownika znalazł się też polski sprzęt. Zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów z firmy Astronika i Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) penetrator geologiczny, umożliwi wbicie się pod powierzchnię Marsa próbnikowi cieplnemu HP3.
Więcej o misji można przeczytać na naszej specjalnej stronie
Odcinek 64. programu Astronarium o badaniach Marsa
Centrum kontroli misji InSight – oczekiwanie na kilka minut przed lądowaniem sondy. Źródło: NASA TV
Centrum kontroli misji InSight – radość po uzyskaniu potwierdzenia, że sonda InSight wylądowała na powierzchni Marsa. Źródło: NASA TV
Opracowanie: Rafał Grabiański
Źródło: NASA
Więcej informacji:
Na zdjęciu: Pierwsza fotografia Elisium Planitia wykonana przez lądownik InSight. Zdjęcie jest zakłócone przez brud na pokrywie przeciwpyłowej na kamerze. Źródło: NASA/JPL-Caltech