Przejdź do treści

Sonda Juno i amatorzy astronomii - doskonałe połączenie

Zdjęcia Ziemi wykonane za pomocą JunoCam w 2013 roku
Gdy sonda Juno dotrze do Jowisza 4 lipca 2016 roku nowe zdjęcia burzliwych chmur gazowego olbrzyma zostaną przesłane na Ziemię dzięki kolorowej kamerze nazwanej JunoCam. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich misji kosmicznych - to nie zawodowi astronomowie będą odpowiadać za te zdjęcia. Co więcej - to także nie oni będą decydować, które zdjęcia wykorzystać. W tym przypadku to użytkownicy z całego świata będą tworzyć swoisty zespół odpowiadający za obróbkę zdjęć uczestnicząc w kluczowych elementach tego procesu - począwszy od identyfikacji interesujących obiektów, a kończąc na udostępnianiu końcowych efektów.

"To naprawdę będzie kamera ogólnego dostępu. Mamy nadzieję, że studenci, uczniowie i całe klasy dołączą do naszego zespołu," powiedział Scott Bolton, główny naukowiec misji Juno z Southwest Research Institute w San Antonio.

Zespół Juno wykonał duży krok w stronę udostępnienia JunoCam uruchamiając nową platformę internetową na stronie misji. Zarówno teraz jak i w trakcie misji amatorzy astronomii mogą tam umieszczać swoje zdjęcia Jowisza wykonane własnymi teleskopami. Te zdjęcia będą stanowiły podstawę dyskusji internetowej o chmurach, pasach i plamach Jowisza, które warto sfotografować za pomocą JunoCam podczas kolejnych bliskich przelotów nad chmurami planety. Zdjęcia wykonane z Ziemi będą kluczowe do zidentyfikowania i śledzenia zmian chmur Jowisza podczas zbliżania sondy do planety.

"Między kolejnymi zbliżeniami do powierzchni Jowisza, sonda Juno będzie oddalała się od planety na tyle, że Jowisz będzie malał w polu widzenia JunoCam do rozmiaru, przy którym zdjęcia nie będą nadawały się do wyboru miejsc wartych sfotografowania przy następnym zbliżeniu. Dlatego też naprawdę liczymy na pomoc ze strony obserwatorów naziemnych," powiedziała Candy Hansen, członek zespołu naukowego Juno, która odpowiada za planowanie pracy kamery.

Juno zbliży się do Jowisza bardziej niż jakakolwiek sonda w historii, dzięki czemu JunoCam będzie miała okazję wykonać najlepsze zbliżenia kolorowych pasm chmur. Co 14 dni obracająca się, napędzana panelami słonecznymi sonda będzie zbliżała się do Jowisza na zaledwie kilka godzin, podczas których będzie zbierała ogromne ilości danych naukowych oraz wykonywała kilkanaście zdjęć za pomocą JunoCam. Podczas największego zbliżenia, Juno będzie wykonywała zdjęcia z odległości zaledwie 5000 km nad chmurami Jowisza.

"JunoCam będzie wykonywać wysokiej rozdzielczości kolorowe zdjęcia Jowisza, jednak to tylko część zadania," mówi Diane Brown, kierownik programu Juno w siedzibie głównej NASA w Waszyngtonie. "Po raz pierwszy zobaczymy także jak wyglądają bieguny Jowisza, których jak dotąd nie sfotografowała żadna sonda."

W przeciwieństwie do większości kamer instalowanych na sondach JunoCam została przystosowana do pracy na obracającej się sondzie. Zazwyczaj sondy muszą być precyzyjnie ustawiane na fotografowany obiekt, aby uniknąć nieostrości i rozmycia zdjęć. Jednak sonda Juno obraca się wokół własnej osi w tempie dwóch obrotów na minutę. Dlatego też zespół Juno zaprojektował kamerę, która rejestruje zaledwie kilka linii pikseli w danym momencie, w odpowiednich odstępach pozwalających na usunięcie rozmycia obrazu.

Dotychczas najlepsze zdjęcia Jowisza wykonane zostały przez dwie sondy Voyager, które przeleciały w pobliżu gazowego olbrzyma w 1979 roku. Pole widzenia JunoCam jest dużo większe niż pole widzenia kamer zainstalowanych na pokładzie Voyagerów.Oznacza to, że każde zdjęcie wykonane przez JunoCam będzie zdjęciem panoramicznym. Wysokiej jakości zdjęcia będą przedstawiały rozległe obszary chmur. Nie trzeba chyba wspominać o korzyściach wynikających z prostego faktu rozwoju technologii od czasów misji Voyager. Dzięki temu kamery produkowane teraz są lżejsze, wymagają mniej energii, charakteryzują się niższym kosztem i wielokrotnie wyższą jakością.

Gdy dane z JunoCam przesłane zostaną na Ziemię, to użytkownicy będą  analizować i obrabiać dane tak, aby powstały kolorowe zdjęcia. Zespół JunoCam przetestował już to podejście gdy JunoCam wykonała zdjęcia Ziemi podczas bliskiego przelotu w pobliżu Ziemi w październiku 2013 roku.

Od początku misji JunoCam planowana była jako narzędzie, z którego będzie mógł korzystać każdy - w przeciwieństwie do innych instrumentów, które będą odpowiadały za kluczowe dla misji zadania naukowe. Naukowcy pracujący nad misją Juno upewnią się, aby Juno wykonała kilka zdjęć biegunów Jowisza, jednak znacząca większość zdjęć będzie wykonywana przez społeczność użytkowników.

"Chcemy dać opinii publicznej możliwość uczestniczenia w misji NASA. Zaangażowanie opinii publicznej jest kluczowe dla powodzenia misji,"  powiedział Bolton.

Informacje dotyczące nowych cech JunoCam dostępnych dla amatorów astronomii można znaleźć na stronie:

http://www.missionjuno.swri.edu/junocam

Sonda Juno wysłana w przestrzeń kosmiczną w 2011 roku wykorzysta każdą znaną technikę, aby zajrzeć pod warstwę zewnętrznych chmur Jowisza i zebrać informacje dotyczące pochodzenia, struktury, atmosfery i magnetosfery tej planety.

Więcej informacji:


Źródło: NASA/JPL/SwRI

Reklama