Przejdź do treści

Sonda Juno po raz 17. fotografuje Jowisza z bliska (zdjęcia)

img

Sonda Juno wykonała 12 lutego bliski przelot nad atmosferą Jowisza. Była to już 18. orbita misji. Zapraszamy na zdjęciowe podsumowanie tego i poprzedniego przelotu.

Amerykański statek kosmiczny Juno wykonał 12 lutego bliski przelot nad Jowiszem. Zbliżył się wtedy do planety na wysokość ponad 5000 km. Największe zbliżenie nastąpiło o 18:21 czasu polskiego. Tuż przed osiągnięciem najniższej wysokości nad planetą sonda wykonała poniższą fotografię. Przedstawia ona chmury na północnych szerokościach geograficznych. Zdjęcie zostało zarejestrowane, gdy statek znajdował się 13 000 km nad ich czubkami.

img
NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill 

Juno to sonda NASA, która weszła na orbitę Jowisza 5 lipca 2016 roku. Od tego czasu wykonuje wokół planety długie eliptyczne orbity. Co 53 dni sonda zniża się tuż nad atmosferę planety i uruchamia wszystkie instrumenty naukowe. Do tej pory wykonano 17 takich sesji. Statek co chwile dostarcza naukowych odkryć. W listopadzie 2018 roku informowaliśmy o mnogości zarejestrowanych zjawisk atmosferycznych w okolicy Wielkiej Czerwonej Plamy, w lipcu pisaliśmy o zorzach polarnych kształtowanych przez galileuszowe księżyce planety, a w marcu ubiegłego roku świat poznał wyjątkowy geometryczny układ cyklonów na obu biegunach planety. Sonda dostarczyła też najdokładniejszych dotąd zdjęć Wielkiej Czerwonej Plamy.

Sonda ukończyła poprzednią orbitę 21 grudnia 2018 roku. Tamten przelot zakończył też pierwszą rejestrację całej powierzchni planety. Sonda porusza się po orbicie polarnej i z każdym przelotem znajdowała się nad inną długością geograficzną. Każdy kolejny przelot dzieliła różnica 22,5 stopni. Od lutego (przelot 17.) aż do końca planowanej misji (przelot 32.) sonda będzie wykonywać orbity polarne “między” długościami już odwiedzonymi. W ten sposób do połowy 2021 roku powinniśmy mieć dwa razy dokładniejszą mapę całej planety.

Podczas grudniowego bliskiego przelotu udało się zarejestrować erupcję wulkaniczną na księżycu Io. Na poniższym zdjęciu widać jasną plamkę za terminatorem (linią dzielącą dzień i noc). Jest to aktywna erupcja, która odbija światło słoneczne, dzięki temu że jest wysoko nad powierzchnią.

img
NASA/SwRI/MSSS

Na kolejnym zdjęciu z grudniowego przelotu widzimy południową półkulę Jowisza z widoczną przy horyzoncie Wielką Czerwoną Plamą. Obok niej widać wyraźnie dwa razy mniejszy antycyklon Owal BA. Burza ta powstała na naszych oczach z trzech mniejszych w 2000 roku.

img
NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Seán Doran

Z dziewięciu obrazów, w którym zarejestrowano powyższą burzę, udało się złożyć krótką sekwencję.

img
NASA / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán Doran

Zdjęcia zostały złożone z różnych pozycji sondy podczas bliskiego przelotu 21 grudnia w godzinach 18:24-19:07 (wg polskiego czasu). Statek znajdował się wtedy na wysokości od 24 800 km do 97 700 km nad górnymi warstwami chmur planety.

Sonda Juno wykona kolejny bliski przelot 6 kwietnia 2019 roku.

Źródło: NASA/SwRI

Więcej informacji:

Na zdjęciu tytułowym: Jedna z klatek sekwencji przedstawiającej dynamikę antycyklonu Owal BA, zarejestrowanego przez sondę Juno podczas przelotu 21 grudnia 2018 roku. Źródło: NASA / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán Doran

 

Reklama