Przejdź do treści

Sonda MRO przygląda się wydmom na powierzchni Marsa

wydmy na Marsie
Kamera High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) zainstalowana na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter (NASA) często wykonuje zdjęcia wydm marsjańskich badając ruchome gleby. Owe zdjęcia dostarczają naukowcom informacji o erozji oraz ruchu materii na powierzchni, wietrze, cyklach pogodowych a nawet o ziarenkach piasku i ich rozmiarach. Niemniej jednak oprócz samych wydm, zdjęcia często ukazują naturę skał pod wydmami.

W przestrzeni między wydmami od czasu do czasu na zdjęciach pojawia się bardzo popękana powierzchnia. Spękane skały są odporne na erozję spowodowaną przez wiatr i wydają się być skałą macierzystą popękaną wskutek wielokrotnie występujących w historii Marsa zmian temperatury.

Może być też tak, że ta powierzchnia może być warstwą osadową, która kiedyś była wilgotna, a następnie skurczyła się i popękała podczas wysychania niczym gigantyczne pęknięcia w wysuszonym błocie. Tak czy inaczej stosunkowo niewielkie i nie wyróżniające się pęknięcia uwięziły przechodzące wyżej ciemne piaski wydm. Dzięki temu, możemy teraz badać kierunek i odległości między pęknięciami jak i same procesy, które doprowadziły do ich utworzenia.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane za pomocą instrumentu HiRISE 30 lipca 2015 roku o godzinie 2:33 lokalnego czasu marsjańskiego.

Źródło: NASA / HiRISE

Reklama