Przejdź do treści

Sonda New Horizons odkrywa niebieskie niebo oraz wodny lód na Plutonie

Niebieska atmosfera na Plutonie. Obraz powstał po obróbce fotografii przesłanych przez sondę New Horizons

Dane przesyłane przez sondę New Horizons zmieniają diametralnie nasze dotychczasowe wyobrażenia dotyczące Plutona. Tym razem sonda dostarczyła nam informacji o zaskakującym kolorze jego atmosfery oraz o miejscach występowania ekspozycji lodu wodnego na jego powierzchni.

Kolorowe zdjęcia wykonane przez sondę New Horizons pokazują, że atmosfera Plutona ma niebieski kolor, co zdaniem Alana Sterna, kierownika misji jest dużym zaskoczeniem. Nie spodziewano się takiego odkrycia na obiekcie należącym do Pasa Kuipera. Mimo, że cząstki wchodzące w skład atmosfery maja najprawdopodobniej kolor czerwony bądź szary to jednak wskutek rozpraszania się promieni słonecznych całość przybiera kolor niebieski. Wpływ na taką sytuację ma m.in. wielkość tych cząstek. Mimo, że są większe niż ich odpowiedniki w atmosferze Ziemi, to nadal są na tyle małe aby atmosfera na Plutonie przypominała ziemską pod względem koloru. 

Składniki atmosfery Plutona odpowiedzialne za jej barwę formują się w górnych warstwach jego atmosfery, gdzie azot i metan poddany działaniu promieniowania ultrafioletowego tworzy skomplikowane cząstki. Mniejsze cząstki łączą się w większe i zanim opadną na powierzchnię planety przyczyniają się do zabarwienia atmosfery. Podobne procesy przebiegają na Tytanie, jednym z księżyców Saturna.

Kolejnym odkryciem misji New Horyzont, dodatkowo związanym również z problematyką kolorystyki jest odkrycie licznych ekspozycji lodu wodnego na powierzchni Plutona. Największą zagadką dotyczącą tego odkrycia jest korelacja miejsc występowania lodu z miejscami charakteryzującymi się jaskrawo czerwoną barwą. Naukowcy są zaskoczeni faktem, że wodny lód na powierzchni Plutona posiada taki kolor oraz tym, że miejsca jego występowania rozłożone są tak nierównomiernie.

Sonda New Horizons znajduje się obecnie w odległości 5 miliardów kilometrów od Ziemi. Przesyłane przez nią dane dotyczące Plutona i jego księżyców będą analizowane jeszcze przez wiele miesięcy.

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Na ilustracji:
Niebieska atmosfera na Plutonie. Obraz powstał po obróbce fotografii przesłanych przez sondę New Horizons. Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI.