Przejdź do treści

Sonda New Horizons przelatuje blisko planetoidy Ultima Thule

img

Sonda New Horizons ponad trzy lata po przelocie obok Plutona znów przeszła do historii, przechodząc obok planetoidy 2014 MU69 (Ultima Thule) w Pasie Kuipera. Statek przeleciał 1 stycznia 2019 roku o godzinie 6.33 czasu polskiego w odległości około 3500 kilometrów od obiektu.

Na potwierdzenie udanego przelotu musimy czekać do godziny 16.28. Wtedy sygnał o udanej operacji powinien dotrzeć na Ziemię. W transmisji tej nie będzie jednak żadnych danych naukowych z przelotu. Pierwsze dane, w tym być może pierwsze dokładne zdjęcie planetoidy powinno spłynąć na Ziemię do godziny 0.35 w nocy z 1 na 2 stycznia lub w drugiej sesji komunikacyjnej do godziny 9.29 2 stycznia. Na ich publikację będziemy więc musieli poczekać do środy.

Zespół misji zaprezentował już jednak zdjęcie wykonane planetoidzie przez instrument LORRI na dzień przed bliskim przelotem. Poniższa fotografia prezentuje cel sondy z rozdzielczością 10 kilometrów na piksel (po lewej). Po wyostrzeniu obrazu, nakładając kilka takich zdjęć, można jednak przybliżyć kształt obiektu (po prawej). Widzimy, że planetoida ma wyraźnie wydłużony kształt. Nadal jednak na podstawie tych danych nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jest to planetoida podwójna, jak wcześniej wskazywano.

img
Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Niewielka planetoida, obok której przelatywała sonda, może nam powiedzieć dużo o początkach Układu Słonecznego i o tym, czym charakteryzują się planetoidy na jego obrzeżach. Pierwszy raz w historii zostanie bowiem zbadany z bliska obiekt tego typu.

Więcej informacji o misji możecie znaleźć w tym artykule: Co już wiemy o Ultima Thule, a czego dowiemy się podczas przelotu sondy New Horizons?

Opracowanie: Rafał Grabiański

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Reklama