Sonda New Horizons przelatuje blisko planetoidy Ultima Thule

img

Sonda New Horizons ponad trzy lata po przelocie obok Plutona znów przeszła do historii, przelatując obok planetoidy 2014 MU69 (Ultima Thule) w Pasie Kuipera. Statek przeleciał 1 stycznia o 6:33 czasu polskiego w odległości około 3500 km od obiektu.

Na potwierdzenie udanego przelotu musimy czekać do godziny 16:28. Wtedy sygnał o udanej operacji powinien dotrzeć na Ziemię. W transmisji tej nie będzie jednak żadnych danych naukowych z przelotu. Pierwsze dane naukowe, w tym być może pierwsze dokładne zdjęcie planetoidy powinno spłynąć na Ziemię do godziny 0:35 w nocy z 1 na 2 stycznia lub w drugiej sesji komunikacyjnej do 9:29 2 stycznia. Na ich publikację będziemy musieli więc poczekać do środy.

Zespół misji zaprezentował już jednak zdjęcie wykonane planetoidzie przez instrument LORRI na dzień przed bliskim przelotem. Poniższa fotografia prezentuje cel sondy z rozdzielczością 10 km na piksel (po lewej). Po wyostrzeniu obrazu, nakładając kilka takich zdjęć można jednak przybliżyć kształt obiektu (po prawej). Widzimy, że planetoida ma wyraźnie wydłużony kształt. Nadal jednak z tych danych nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy jest to planetoida podwójna, jak wcześniej wskazywano.

img
Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Niewielka planetoida, obok której przelatywała sonda, może nam powiedzieć dużo o początkach Układu Słonecznego i o tym czym charakteryzują się planetoidy na jego obrzeżach. Pierwszy raz w historii zostanie bowiem zbadany z bliska obiekt tego typu.

Więcej informacji o misji możecie znaleźć w tym artykule: Co już wiemy o Ultima Thule, a czego dowiemy się podczas przelotu sondy New Horizons?

Źródło: NASA