Przejdź do treści

„Space Adventure” – kosmiczna wystawa we Wrocławiu

Wystwa Space Adventure - Wahadłowiec

Już 21 marca 2019 roku we Wrocławiu zostanie otwarta największa na świecie wystawa o kosmosie SPACE ADVENTURE. Aż do 18 czerwca będzie można obejrzeć z bliska kolekcję amerykańskich i radzieckich eksponatów związanych z podbojem kosmosu. Patronat nad imprezą objęła NASA.

21 marca 2019 roku (czwartek) w Hali Stulecia w Parku Szczytnickim we Wrocławiu zostanie otwarta największa na świecie wystawa „nie z tej Ziemi” pod patronatem NASA. Wspaniała kolekcja radzieckich i amerykańskich eksponatów wybranych ze zbiorów US Space Rocket Center i NASA Visitor Center zostanie zaprezentowana polskiej publiczności już po raz drugi. Pierwsza wystawa – pod nazwą „Gateway to Space” – odbyła się od 19 listopada 2016 roku do 19 marca 2017 roku (pierwotnie miała trwać do 19 lutego, ale ze względu na spore zainteresowanie została przedłużona o miesiąc). Poza Polską wystawa była prezentowana w wielu miastach w Europie (m.in. w Budapeszcie w 2016 roku), w USA oraz w RPA.

Eksponaty na wystawę zostały dobrane tak, aby ukazać techniczne i naukowe aspekty podróży człowieka w kosmos. Dlatego są to m.in. z codziennym życiem kosmonautów na orbicie okołoziemskiej.

Hala Stulecia w Parku Szczytnickim we Wrocławiu przy ul. Wystawowej 1 została specjalnie wybrana przez NASA, ponieważ dysponuje powierzchnią 3 tys. metrów kwadratowych, na której zaprezentowana zostanie historia podróży kosmicznych od ich początków aż po współczesność. Wśród ponad stu kosmicznych eksponatów będzie można obejrzeć m.in. oryginalny moduł stacji kosmicznej MIR (ważący 135 ton), rekonstrukcję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) o powierzchni prawie dwustu metrów kwadratowych, modele rakiet (m.in rakietę Sojuz o długości 46 metrów, SLS, Ares 2 i Liberty), promy kosmiczne (Wostok i Woschod), dwutonowy silnik rakietowy, statek Sputnik 1, kapsułę Apollo, załogowy statek kosmiczny Orion, łaziki kosmiczne (wśród nich Lunar Rover, który uczestniczył w misji Apollo), autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych, aż jedenaście oryginalnych skafandrów kosmonautów (w tym Gagarina), fragmenty planetoid i autentyczne kamienie księżycowe. Wszystkie eksponaty można dotknąć i obejrzeć ze wszystkich stron, a także wejść do środka większości z nich.

Wystawa to nie tylko eksponaty, ale też możliwość doświadczenia kosmosu na własnej skórze. W tym celu organizatorzy przygotowali dla zwiedzających kilkanaście symulatorów, które pozwolą im m.in. odbyć lot na Księżyc i postawić na nim swoją stopę oraz poczuć stan nieważkości i pomajsterkować w stroju astronauty przy stacji kosmicznej. Dodatkowo można będzie przekonać się, czy łatwo jest być kosmonautą, gdyż zwiedzający będą mogli „przetestować się” w trenażerze lotniczym.

Oprócz obcowania z niebywale pasjonującymi eksponatami możemy przekonać się także jak hoduje się warzywa wewnątrz stacji kosmicznej, jak korzystać z toalety, gdy nie sprzyja grawitacja, skąd w kosmosie automat do Coca-Coli i dlaczego nie zrobił tam kariery? Ekspozycja składa się także z modeli i makiet, ale przede wszystkim z autentycznych, kolosalnych rozmiarów maszyn i sprzętów, które były wykorzystywane do misji w przestrzeni kosmicznej przez USA i Związek Radziecki. Część powierzchni wystawienniczej zaaranżowana jest pod Space Camp, gdzie zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poczuć się jak podczas kosmicznej wyprawy. Kosmiczna ekspozycja to także gratka dla fanów „Gwiezdnych Wojen”. Spotkanie oko w oko z kostiumem Dartha Vadera sprawi zapewne radość wielu odwiedzającym.

Na wystawę dobrze się wybrać w większym gronie. Dla grupy dziesięciu osób bilety będą kosztowały 30 zł od osoby. Jeśli jednak wybierzemy się sami lub w towarzystwie jednej osoby, zapłacimy 55 zł w tygodniu i aż 65 zł w weekend. Cennik zawiera zniżki dla dzieci, studentów i emerytów. Dzieci w wieku do 6 lat wchodzą za darmo. Dzieci i młodzież do 19 lat mogą wejść za 30 zł od osoby. Natomiast opiekun grupy dzieci (min. 10 osób) wchodzi za darmo. To dobra wiadomość dla nauczycieli i innych opiekunów. Warto się zorganizować, aby obejrzeć tę wystawę taniej.

Bilety będą do nabycia w kasie wystawy przy wejściu od 21 marca. Natomiast w sprzedaży on-line bilety są już dostępne od 8 marca.

Link do strony wystawy.

Cennik można obejrzeć tu.

I jeszcze do obejrzenia filmik zachęcający do obejrzenia wystawy.

 

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: wystawaspace.pl 

Reklama