Przejdź do treści

SpaceForest zbuduje pierwszą w Polsce komercyjną rakietę suborbitalną

Rodzina rakiet SpaceForest
Firma SpaceForest z Gdyni poinformowała, że w ramach programu „Szybka Ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju złożyła wniosek o dofinansowanie rakiety suborbitalnej SIR (ang. Suborbital Inexpensive Rocket). Projekt budowy pierwszej polskiej komercyjnej rakiety suborbitalnej rozpocznie się w kwietniu 2018 roku. Przewidywany start to rok 2022.
 
W październikowym konkursie NCBiR wniosek SpaceForest uplasował się na najwyższym miejscu, ex aequo z pięcioma innymi wnioskami, zdobywając 21 na 23 możliwe do zdobycia punkty. Firma SpaceForest poinformowała na swoim profilu na facebooku, że "Teraz czeka nas solidna reorganizacja zarówno przestrzeni projektowej, jak i warsztatowej tak, abyśmy zwarci i gotowi ruszyli z projektem. W przeciągu najbliższych kilku lat stworzymy pierwszą polską rakietą zdolną zaoferować wynoszenie ładunków o masie 50 kg na wysokość 150 km. Dziesięciometrowy kolos zapewni tym samym korzystne pod kątem kosztów warunki do badań w mikrograwitacji, niezbędne dla rodzącego się przemysłu kosmicznego w Polsce. Z racji podejścia projektowego „design to cost” rakieta będzie atrakcyjna kosztowo także dla podmiotów zagranicznych - ma bowiem zaoferować najniższe ceny takich usług na świecie".
 
Firma SpaceForest stawia na pełną kontrolę i bezpieczeństwo lotów, a przede wszystkim na bezpieczne odzyskiwanie całej rakiety, zarówno części silnikowej jak i ładunkowej. Rakieta będzie wyposażona w system kontroli i sterowania lotu oraz sterowany spadochron główny pozwalający na wylądowanie na zdefiniowanym, niewielkim obszarze. W ładowni rakiety będzie można umieścić obiekt o długości 1 m i średnicy 45 cm. Do napędu SIR zostanie użyty hybrydowy silnik rakietowy, w którym paliwem będzie parafina modyfikowana, a utleniaczem podtlenek azotu.
 
Właściciele firmy wierzą, że dzięki cechom rakiety SIR możliwe będzie przeprowadzanie lotów w Polsce nad wodami Bałtyku. Przy budowie rakiety firma liczy na wsparcie instytucji państwowych w ramach koordynacji działań przyszłego „polskiego kosmodromu”.

Projekt SIR jest szansą na rozwinięcie kompetencji firmy SpaceForest, a przede wszystkim daje możliwość rozwoju pewnych technologii, które będą mogły być następnie użyte przy budowie polskiej małej rakiety nośnej.

Historia SpaceForest sięga 2004 roku, kiedy powstała firma Telemobile Electronics. SpaceForest został powołany do życia w 2012 roku, w wyniku oddzielenia się działu R & D od Telemobile Electronics. 31 stycznia 2017 r. SpaceForest połączyła się z Telemobile Electronics Ltd. Siedziba firmy znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Firma opracowuje i komercjalizuje nowe technologie specjalizując się w technikach mikrofalowych, sztucznej inteligencji, technologiach elektronicznych i rakietowych.
Większość pracowników SpaceForest stanowią absolwenci Politechniki Gdańskiej. Natomiast kilku inżynierów jest jednocześnie członkami Polskiego Towarzystwa Rakietowego.
 
SpaceForest projektuje i tworzy prototypy podsystemów dla technologii satelitarnej, WPT - Wireless Power Transfer i WSN - Wireless Sensor Networks do zastosowania w systemach lotniczych. Wireless Sensor Networks zostały zaprojektowane w ramach projektu DEWI (Komisja Europejska) i były testowane na rakiecie Candle-2. Ponadto SpaceForest opracował niskoszumowe generatory wysokiej częstotliwości i zapewnił wewnętrznie opracowane środowisko testowe dla pokładowego systemu gromadzenia danych misji JUICE Europejskiej Agencji Kosmicznej.
 
Paweł Z. Grochowalski
 
Źródło: SpaceForest

Reklama