Przejdź do treści

SpaceX kończy pierwszą fazę budowy megakonstelacji Starlink

img

Ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX z nowym zestawem 60 satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Udany start zakończył pierwszą fazę budowy megakonstelacji.

Rakieta Falcon 9 wystartowała 26 maja 2021 r. o 20:59 czasu polskiego. W misji oznaczonej jako Starlink L28 z powodzeniem umieszczono na wstępnej orbicie 60 satelitów Starlink. Dolny człon po wykonanym zadaniu odłączył się od reszty rakiety i powrócił na Ziemię, lądując o własnym napędzie na barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.

Do tego lotu wykorzystano używany dolny stopień o oznaczeniu B1063. Poleciał on wcześniej w jednej misji Sentinel-6 w listopadzie 2020 r.


Pierwsza faza budowy megakonstelacji zakończona

Starlink to – budowana przez firmę SpaceX – sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma zapewnić tani dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

Misja Starlink L28 zakończyła pierwszy etap budowy sieci. Obecnie na orbicie znajduje się już ponad 1600 działających satelitów, z czego na pierwszej powłoce orbitalnej potrzeba 1584 statków, by zapewnić zakładany początkowy zasięg sieci.

Prawie wszystkie wysłane satelity okupują powłokę o wysokości 550 km i inklinacji 53 stopni. Na orbicie polarnej, gdzie ma zostać umieszczonych ponad 300 satelitów, wysłano ich na razie 10.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Każdy z satelitów Starlink pierwszej generacji (V1) ma masę około 260 kg i jest wyposażony w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku. Statki mają zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

W ramach testowej usługi beta z dostępu do Internetu przez satelity Starlink korzysta już ponad 10 000 użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Testują też użytkownicy z innych państw: Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Austrii czy Holandii.

Teraz SpaceX przejdzie do zapełniania kolejnych czterech powłok orbitalnych. W planach jest umieszczenie łącznie prawie 4500 satelitów. Następna grupa 1584 urządzeń będzie okupować orbity o wysokości 540 km i inklinacji 53,2 stopni. W planach są też trzy powłoki o wysokich inklinacjach: jedna z satelitami pod kątem 70 stopni i dwie na wstecznych orbitach polarnych o inklinacji 97,6 stopni. Wszystkie te statki mają być umieszczone na orbitach poniżej 600 km.

Ta faza budowy sieci musi zakończyć się do marca 2027 r. Do listopada 2027 r. SpaceX będzie musiał ukończyć kolejną fazę rozbudowy, która rozszerzy system o ponad 7500 satelitów na bardzo niskich orbitach o wysokości poniżej 350 km.


Podsumowanie

Był to już 16. start rakiety Falcon 9 w 2021 r. Firma SpaceX jest zdecydowanym liderem na świecie jeśli chodzi o liczbę przeprowadzanych misji orbitalnych. Przytłaczająca większość tych lotów, bo aż 14 była poświęcona rozbudowie sieci Starlink.

Teraz firma przejdzie do ostatecznych przygotowań do misji dla klientów. 3 czerwca ze stanowiska SLC-39A na Florydzie rakieta Falcon 9 ma wynieść statek towarowy Dragon 2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 18 czerwca z portu kosmicznego Vandenberg w Kalifornii wystartuje misja satelity GPS III SV05.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca w misji Transporter-1 24 stycznia 2021 r. Źródło: SpaceX.

Reklama