Przejdź do treści

SpaceX ogłasza turystę na lot wokół Księżyca

SpaceX ogłosił śmiałka, który zapłacił za lot wokół Księżyca, nowym budowanym przez firmę systemem rakietowym BFR (Big Falcon Rocket). Na specjalnej konferencji Elon Musk, założyciel firmy przedstawił też zmiany architektoniczne w projekcie całego systemu.

Miejsce w pierwszym załogowym locie wokół Księżyca, za pomocą rakiety BFR zostało wykupione przez Yusaku Maezawę - japońskiego przedsiębiorcę, multimiliardera. Turystyczny astronauta ma zabrać w swoją podróż 6-8 artystów, którzy następnie stworzą prace, inspirujące innych do podążania za marzeniami.

Szczegóły dotyczące lotu


Sześciodniowa misja BFR, której celem będzie okrążenie Księżyca jest obecnie planowana na 2023 rok, jednak jak podkreślił sam Elon, może się opóźnić. Lot odbędzie się dopiero po udanej kampanii testów, które mają rozpocząć się już w przyszłym roku. Ostatnim sprawdzianem systemu ma być bezzałogowy lot, nie wiadomo jednak czy w dokładnie tej konfiguracji w jakiej następnie poleci Yusaku i jego współtowarzysze.

Lot wokół Księżyca ma być rekordowy pod względem dystansu od Ziemi w locie załogowym. Turyści oddalą się od naszej planety na odległość być może nawet 650 000 km.

Początkowo to właśnie Maezawa wykupił podobny lot na rakiecie Falcon Heavy. Załogowa wyprawa na Księżyca za pomocą statku Dragon i rakiety Falcon Heavy miała się odbyć już w drugiej połowie 2018 roku. Na początku tego roku ogłoszono jednak, że Falcon Heavy nie będzie certyfikowany do lotów załogowych.

Podczas konferencji podano też trochę bardziej szczegółowe informacje dotyczące rozwoju samego systemu BFR.

Zobacz aktualizację planów dotyczących statku BFR z początku 2018 roku

Jeżeli budowa rakiety BFR i statku załogowego pójdzie zgodnie z harmonogramem, wówczas lot BFR będzie pierwszym lotem załogowym w pobliże Księżyca od 1972 roku.

Źródło: SpaceX

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Yusaku Maezawa podczas konferencji ogłaszającej wykupienie przez niego miejsca w statku BFR, w locie wokół Księżyca.

 

 

Reklama