Przejdź do treści

SpaceX ogłasza turystę na lot wokół Księżyca

kosmiczny turysta

SpaceX ogłosił nazwisko śmiałka, który zapłacił za lot wokół Księżyca budowanym przez firmę systemem rakietowym BFR (Big Falcon Rocket). Na specjalnej konferencji Elon Musk, założyciel firmy, przedstawił też zmiany architektoniczne w projekcie całego systemu.

Miejsce w pierwszym załogowym locie wokół Księżyca, za pomocą rakiety BFR zostało wykupione przez Yusaku Maezawę – japońskiego przedsiębiorcę, multimiliardera. Astronauta-turysta ma zabrać w tę podróż 6–8 artystów, którzy następnie stworzą prace inspirujące innych do podążania za marzeniami.

Szczegóły dotyczące lotu


Sześciodniowa misja BFR, której celem będzie okrążenie Księżyca, jest obecnie planowana na rok 2023, jednak, jak podkreślił Musk, może się opóźnić. Lot odbędzie się dopiero po serii testów, które mają rozpocząć się już w przyszłym roku. Ostatnim sprawdzianem systemu ma być bezzałogowy lot – nie wiadomo jednak, czy w dokładnie tej konfiguracji, w jakiej następnie poleci Maezawa i jego towarzysze.

Lot wokół Księżyca ma być rekordowy pod względem dystansu od Ziemi w locie załogowym. Turyści oddalą się od naszej planety na odległość być może nawet 650 tysięcy kilometrów.

Początkowo to właśnie Maezawa wykupił podobny lot na rakiecie Falcon Heavy. Załogowa wyprawa na Księżyca za pomocą statku Dragon i rakiety Falcon Heavy miała się odbyć już w drugiej połowie 2018 roku. Na początku tego roku ogłoszono jednak, że Falcon Heavy nie będzie certyfikowany do lotów załogowych.

Podczas konferencji podano też szczegółowe informacje o rozwoju samego systemu BFR.

Zobacz aktualizację planów dotyczących statku BFR z początku 2018 roku

Jeżeli budowa rakiety BFR i statku załogowego przebiegnie zgodnie z harmonogramem, lot BFR będzie pierwszym lotem załogowym w pobliże Księżyca od 1972 roku.

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

Źródło: SpaceX

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Yusaku Maezawa podczas konferencji ogłaszającej wykupienie przez niego miejsca w statku BFR, w locie wokół Księżyca.

Reklama