Przejdź do treści

SpaceX rozpoczyna 2023 rok z przytupem. 51 nowych satelitów Starlink na orbicie

starlink

SpaceX zapoczątkował 2023 rok niesamowitym tempem startów swoich rakiet. Zaledwie dzień po locie Falcona 9 z satelitą GPS z Florydy, z kosmodromu Vandenberg po drugiej stronie USA wystartowała misja z zestawem satelitów Starlink.

Pierwszy w 2023 roku lot poświęcony rozbudowie sieci Starlink został przeprowadzony 19 stycznia 2023 roku Rakieta Falcon 9 wystartowała o 16.43 czasu polskiego z wyrzutni SLC-4E na kosmodromie Vandenberg w Kalifornii. Lot o oznaczeniu Starlink 2-4 był udany i na niską orbitę okołoziemską trafiło 51 nowych satelitów Starlink.

W misji wyjątkowo zadebiutował nowy dolny stopień rakiety Falcon 9. Człon o numerze B1075 wykonał swój pierwszy lot, a po wykonanej pracy powrócił na Ziemię miękko lądując na barce OCISLY na Oceanie Spokojnym. Po niecałych 9 minutach od startu pracę zakończył górny stopień. Nieco ponad 29 minut po starcie wypuścił on na wstępnej orbicie wszystkie 51 satelitów.


O sieci Starlink

Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć satelitów telekomunikacyjnych zapewniająca szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami systemu są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 roku firma zakończyła budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink i rozpoczęła intensywną fazę zapełniania kolejnych powłok. Od tego czasu większość misji Starlink dotyczyła powłoki nr 4, która została praktycznie zapełniona w 2022 roku z ponad 1500 aktywnych statków. Łącznie we wszystkich misjach firma SpaceX wysłała na orbitę już ponad 3600 satelitów Starlink.

Lot o nazwie Starlink 2-4 oznacza, że satelity zostały wysłane na powłokę nr 2. To płaszczyzna orbitalna o wysokości 570 km i wysokiej inklinacji 70 stopni. Do tej pory przeprowadzono tylko jeden start w tym kierunku we wrześniu 2021 roku. Ostatnio rozpoczęło się też wysyłanie Starlinków na powłokę nr 5, przeznaczoną dla przyszłej konstelacji Starlink 2. generacji.

 


Więcej o sieci Starlink

Historia budowy sieciObecnie w misjach Starlink są wysyłane satelity wersji V1.5 o masie około 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Satelity mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Z systemu Starlink korzysta już ponad milion użytkowników na całym świecie. Oprócz stacjonarnych abonentów sieć wchodzi również na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym. W ostatnim czasie wiele linii lotniczych testowało tę usługę, a ostatnio firma SpaceX ogłosiła, że abonament lotniczy będzie dostępny od 2023 roku.

Sieć Starlink użytkowana jest nie tylko komercyjnie. System pomaga podczas klęsk żywiołowych, z usług komunikacyjnych korzysta też Ukraina do obrony swojego terytorium przed rosyjską agresją. We wrześniu 2022 roku umożliwiono korzystanie ze Starlinka w Iranie w odpowiedzi na irańską cenzurę mediów nałożoną w wyniku protestów antyrządowych.


Podsumowanie

Był to już 5. lot orbitalny firmy SpaceX w 2023 r. Po raz czwarty leciała w tym roku rakieta Falcon 9, bo jeden z tegorocznych lotów SpaceX wykorzystywał znacznie cięższą rakietę Falcon Heavy. Na świecie przeprowadzono do tej pory 10 udanych startów rakiet orbitalnych.

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SN/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink 2-4 z wyrzutni SLC-4E na kosmodromie Vandenberg w Kalifornii. Źródło: SpaceX.

Reklama