Przejdź do treści

SpaceX w rekordowym tempie wysyła kolejne Starlinki. Udana misja Starlink 4-17

falcon 9 start

Zaledwie tydzień po ostatniej misji Starlink, firma SpaceX przeprowadziła kolejną. Rakieta Falcon 9 wyniosła 53 statki w ramach lotu Starlink 4-17.

18. misja orbitalna firmy SpaceX została przeprowadzona 6 maja 2022 r. Dwustopniowa rakieta Falcon 9 wystartowała o 11.42 czasu polskiego ze stanowiska SLC-39A. Lot przebiegł pomyślnie i po 54 minutach i dwóch odpaleniach górnego stopnia wypuszczono wszystkie satelity na wstępnej orbicie.

Dolny stopień rakiety o numerze fabrycznym B1058, który rozpędzał system na starcie został użyty już do tego celu 12. raz. Wcześniej z powodzeniem startował z następującymi misjami: załogowym locie Demo-2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ANASIS-II, towarowej misji CRS-21 do ISS, misji współdzielonej dla wielu klientów Transporter-1 i Transporter-3, oraz w lotach satelitów Starlink - Starlink L12Starlink L20Starlink L23Starlink L26, Starlink 4-1 oraz Starlink 4-8. I tym razem powrócił na Ziemię lądując o własnym napędzie na barce ASOG na Oceanie Atlantyckim. To już trzeci dolny stopień rakiety Falcon 9, którym wykonano 12 misji!


O sieci Starlink

Misja Starlink 4-17 była 12. przeprowadzoną w tym roku misją poświęconą budowie sieci Starlink. Obecnie firma SpaceX realizuje średnio jeden start rakietowy na tydzień, z czego większość stanowią loty budujące ich własny system Starlink. 

Starlink to sieć satelitów umożliwiających szerokopasmowy i o niskich jak na usługę satelitarną opóźnieniach dostęp do sieci Internet. Głównymi klientami sieci mają być osoby czy organizacje, które są zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 roku SpaceX zakończył budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. Teraz firma zapełnia kolejną powłokę, oznaczoną cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Są to orbity o wysokości 540 km i inklinacji 53,2 stopni. W 2022 r. wszystkie loty kierowane są na tą powłokę. Do końca roku SpaceX chce przeprowadzić 40 lotów z satelitami Starlink. Do tej pory we wszystkich misjach Starlink wysłano łącznie 2494 satelitów, z czego ponad 2100 obecnie funkcjonuje!
 


Więcej o sieci StarlinkObecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę około 300 kg. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Sieć Starlink znajduje coraz szersze grono użytkowników. Przy okazji poprzedniego startu 30 kwietnia informowaliśmy o ogłoszeniu korzystania z uslugi internetu satelitarnego Starlink przez dwie linie lotnicze: JSX i Hawaiian Airlines. Usługę internetu satelitarnego testowały też linie Delta Airlines i amerykańskie wojsko. Sieć Starlink pomaga także w Ukrainie. SpaceX dostarczył do kraju terminale do komunikacji satelitarnej. Korzystają z nich instytucje państwowe, a teraz w regionie wokół Kijowa, skąd wycofały się wojska rosyjskiego agresora, sieć od Starlinków przyspieszyła przywrócenie łączności w zniszczonych obszarach.

 

Podsumowanie

Był to 48. udany start rakiety orbitalnej w 2022 roku. Z tej liczby, aż 18 to starty rakiety Falcon 9, która jest zdecydowanym liderem pod tym względem na świecie. Firma SpaceX ma jeszcze w planach trzy misje w maju: dwa z satelitami Starlink i jedną współdzieloną dla różnych klientów Transporter-5.

 

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Start rakiety Falcon 9 z satelitami zestawu Starlink 4-17. Źródło: SpaceX.

 

Reklama