Przejdź do treści

SpaceX wysyła 88 satelitów na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9 w misji Transporter 2

img

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała 30 czerwca z Florydy i wyniosła na orbitę 88 satelitów w ramach wspólnej misji Transporter 2 dla wielu klientów.

Start został przeprowadzony ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wystartowała 30 czerwca 2021 r. o 21.31 czasu polskiego. Lot przebiegł prawidłowo i wszystkie 88 satelitów zostało wypuszczonych na orbicie polarnej.

Dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1060 po wykonanej pracy odłączył się od reszty rakiety i powrócił na Ziemię, lądując o własnym napędzie na lądowisku LZ-1 na wybrzeżu portu kosmicznego na Florydzie. Było to już 8. wykorzystanie tego samego stopnia. B1060 wykonywał już wcześniej misje: GPS III SV-03Starlink L11Starlink L14TurkSat 5AStarlink L18, Starlink L22 oraz Starlink L24.


88 satelitów w jednym locie

Była to druga misja prowadzona przez SpaceX w ramach programu SmallSat Rideshare Program, w którym nie ma głównego klienta i miejsce w ładowni rakiety dzieli wiele niewielkich satelitów od różnych podmiotów. Pierwsza taka misja Transporter 1 odbyła się w styczniu.

Na orbitę polarną trafiło w tym locie 88 ładunków - 85 satelitów od zewnętrznych klientów oraz 3 satelity Starlink, budowanej przez SpaceX sieci satelitarnego dostępu do Internetu.

Wśród wysłanych ładunków znalazły się 4 satelity od fińsko-polskiej firmy ICEYE, która buduje konstelację satelitów obserwacji Ziemi w paśmie radiowym X przy pomocy radarów syntetycznej apertury SAR. W tym locie wysłano statki ICEYE X11, X12, X13 oraz X14. Trzy pierwsze satelity tej sieci zostały wysłane jeszcze przed 2019 rokiem. W 2019 i 2020 w dwóch startach rakiety Sojuz na orbitę poleciały 4 kolejne satelity, a w poprzedniej współdzielonej misji SpaceX o nazwie Transporter 1 następne 4 statki.

Argentyńska firma Satellogic umieściła za sprawą tej misji kolejne cztery satelity ÑuSat (19, 20, 21 i 22). Firma buduje na niskiej orbicie sieć mikrosatelitów wyposażonych w urządzenia obrazujące w podczerwieni i świetle widzialnym. Za ich pomocą jest w stanie dostarczać obrazy Ziemi z rozdzielczością do 1 m/px. Początkowy cel to posiadanie 90 aktywnych satelitów w konstelacji o nazwie Aleph-1. Za ich pomocą będzie można fotografować wybrane miejsca na planecie z częstotliwością co najmniej raz w tygodniu.

W misji Transporter-2 poleciał też prototypowy satelita Umbra-SAR 2001 kalifornijskiej firmy Umbra Lab. Ma on testować technologie dla przyszłej sieci satelitów obserwacji radarowej w paśmie X. Satelity będą używały radarów syntetycznej apertury SAR, podobnie jak sieć budowana przez ICEYE.

Inna amerykańska firma Swarm Technology wysłała w tym locie 36 pikosatelitów standardu CubeSat 0.25U - SpaceBEE (88 - 123). Dołączą one do znajdujących się już na orbicie kilkudziesięciu takich satelitów, które tworzą dwukierunkową sieć telekomunikacyjną o niskiej przepustowości.

Na orbitę zostało również wysłanych 5 satelitów Lemur-2 od amerykańskiej firmy Spire Global. Satelity o numerach 140 - 145 wejdą do liczącej już dużo ponad 100 aktywnych urządzeń sieci, która świadczy trzy usługi: profilowania właściwości ziemskiej atmosfery na potrzeby meteorologii, śledzenia statków morskich przez nadajniki systemu AIS oraz śledzenia samolotów wyposażonych w system ADS-B.

Klientem misji Transporter 2 była też agencja NASA. Ośrodek Ames Research Center wysłał nanosatelitę PACE 1 do testowania w kosmosie lekkich detektorów promieniowania gamma i neutronów oraz retroreflektorów radarowych i optycznych do dokładnego lokalizowania satelitów. We współpracy z MIT został też zbudowany nanosatelita TROPICS Pathfinder, który przetestuje urządzenia pod przyszłą sieć 6 statków, które będą wykonywać naukowe obserwacje warunków pogodowych wewnątrz cyklonów tropikalnych.

To oczywiście nie wszystkie wysłane w tej misji satelity. Wyżej opisaliśmy tylko niektóre z ładunków. Oprócz satelitów od klientów zewnętrznych w misji Transporter 2 firma SpaceX wysłała również kolejne 3 satelity sieci Starlink. Więcej o systemie Starlink można przeczytać na naszej dedykowanej stronie.

 

Podsumowanie

Był to 59. udany start rakiety orbitalnej w 2021 roku i już 20. wykonany przez firmę SpaceX. Następny w planie lot w lipcu to misja z kolejnym zestawem satelitów telekomunikacyjnych Starlink.

 

 

 

 

Więcej informacji:

Na podstawie: SpaceX/SN/space.skyrocket.de

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca ze stanowiska SLC-40 z kosmodromu Cape Canaveral z satelitami misji Transporter 2. Źródło: SpaceX.

 

 

 

Reklama