Przejdź do treści

SpaceX wysłał czwórkę astronautów w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

Rakieta Falcon 9 wystrzeliła w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek Crew Dragon z czwórką astronautów na pokładzie. Tym samym rozpoczęła się pierwsza kontraktowa misja załogowa jaką dla agencji NASA wykonuje firma SpaceX.

Rakieta Falcon 9 ze statkiem Crew Dragon z astronautami na szczycie wystartowała ze stanowiska SLC-39A na kosmodromie Cape Canaveral 15 listopada o 19:27 czasu lokalnego (16 listopada o 1:27 czasu polskiego).

Lot przebiegł pomyślnie i już około 12 minut po starcie statek Crew Dragon (ochrzczony przez astronautów nazwą Resilience) oddzielił się od górnego stopnia rakiety Falcon 9. Niedługo po tym otworzył nos z urządzeniami komunikacyjnymi i portem dokowania oraz rozpoczął samodzielny lot w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W pierwszej kontraktowej misji Crew 1 wykonywanej dla NASA w ramach Komercyjnego Programu Załogowego statek Crew Dragon zabrał w kierunku ISS czworo astronautów: trójkę Amerykanów – Mike’a Hopkinsa (dowódca lotu), Victora Glovera, dra Shannona Walkera oraz Japończyka Soichiego Noguchi. Astronauci spędzą na pokładzie stacji 6 miesięcy. Ich powrót na Ziemię w tym samym statku planowany jest na wiosnę 2021 r.

Więcej o astronautach i komercyjnym programie załogowym w artykule z informacjami o misji >>


Przebieg przygotowań i lot rakietowy

Image

Początkowo rakieta Falcon 9 miała wystartować z astronautami 14 listopada. Porywiste wiatry na florydzkim wybrzeżu i wysokie fale, które uniemożliwiały dotarcie na czas autonomicznemu dronowi na miejsce lądowania dolnego stopnia rakiety spowodowały jednak jednodniowe opóźnienie.

Odzysk dolnego stopnia jest o tyle ważny w tej misji, że ten sam egzemplarz otrzymał zezwolenie agencji na jego ponowne wykorzystanie w drugiej kontraktowej misji Crew 2 wiosną 2021 r.

Niedzielna pogoda nad kosmodromem i rejonem lotu rakietowego także nie była korzystna. Prawdopodobieństwo na korzystne warunki w dniu startu prognozowano 15 listopada na jedynie 50%.

Astronauci zostali oficjalnie przekazani pod kontrolę SpaceX 4 godziny przed startem. Następnie przystąpiono do ubrania całej czwórki w startowe skafandry kosmiczne. 3 godziny i 15 minut przed startem samochody sportowe Tesla Model X przewiozły ich do platformy startowej SLC-39A, gdzie czekała na nich rakieta Falcon 9.

Image

Załoga weszła do kapsuły Crew Dragon 2 godziny i 35 minut przed planowanym startem. Po sprawdzeniu działania systemów komunikacyjnych i szczelności skafandrów, niecałe 2 godziny przed startem zamknięto właz statku.

Po zamknięciu włazu pojawił się problem z niewielkim spadkiem ciśnienia w kapsule. Technicy pracujący na miejscu musieli ponownie otworzyć właz i zbadać problem. Znaleziono brud na uszczelce, który prawdopodobnie odpowiadał za problem. Po wyczyszczeniu uszczelki włazu ponownie zamknięto statek i tym razem testy szczelności przeszły pomyślnie.

45 minut przed startem dyrektor startu SpaceX wydał zgodę na tankowanie rakiety Falcon 9. Kilka minut później od statku odsunęło się ramię dostępowe i uzbrojony został awaryjny system ucieczki.

35 minut przed planowanym startem rozpoczęło się tankowanie rakiety. Na pięć minut przed startem statek Crew Dragon przeszedł na wewnętrzne zasilanie.

Image

45 sekund przed startem ostatecznie potwierdzono gotowość do startu.

Rakieta Falcon 9 uruchomiła 9 silników Merlin 1D i wzniosła się w powietrze o 19:27 czasu lokalnego (o 1:27 w nocy czasu polskiego). Lot przebiegał pomyślnie. Po 2 minutach i 37 sekundach od startu pracę zakończył dolny stopień. Po jego odłączeniu uruchomiony został pojedynczy silnik Merlin Vac górnego stopnia.

Image

8 minut i 50 sekund po starcie górny stopień zakończył działanie i znalazł się razem ze statkiem na orbicie okołoziemskiej.

Mniej więcej w tym samym czasie na Ziemię wracał dolny stopień. Rakieta wylądowała na autonomicznej barce na Oceanie Atlantyckim 9 minut i 29 sekund po starcie.

12 minut i 3 sekundy od startu statek Crew Dragon z astronautami oddzielił się od górnego stopnia rakiety Falcon 9 i chwilę później otworzył sekcję nosową.

Image


Kiedy dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Teraz statek Crew Dragon z astronautami będzie w kolejnych godzinach wykonywał odpalenia synchronizujące orbitę z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i pozwalające zbliżyć się do kompleksu.

Nieco ponad dobę po starcie statek powinien znaleźć się w pobliżu strefy bezpieczeństwa 400 m od stacji. Dokowanie w porcie w amerykańskim module Harmony powinno nastąpić 17 listopada nad ranem, około godziny 5 czasu polskiego.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: NASA/SpaceX

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu tytułowym: Rakieta Falcon 9 startująca ze statkiem Crew Dragon. Źródło: NASA/SpaceX.

 

 

 

 

 

 

Reklama