Przejdź do treści

SpaceX wysyła pierwsze satelity Tranche 0 - nowej wojskowej sieci komunikacji i śledzenia

spacex

Na początku kwietnia na orbitę trafiły pierwsze amerykańskie satelity wojskowe nowego programu PWSA. Statki wyniosła rakieta Falcon 9 firmy SpaceX.

SpaceX wystrzelił rakietę Falcon 9 z pierwszą grupą 10 satelitów wojskowych programu PWSA Tranche 0 amerykańskiej Agencji Rozwoju Kosmosu. Start odbył się 2 kwietnia 2023 r. Rakieta wystartowała o 16:29 czasu polskiego z wyrzutni SLC-4E na kosmodromie Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA.

Wszystkie etapy lotu przebiegły pomyślnie i górny stopień rakiety Falcon 9 z powodzeniem wypuścił urządzenia na niskiej orbicie okołoziemskiej. W misji wykorzystano używany, aczkolwiek dosyć nowy dolny stopień rakiety. Człon o numerze seryjnym B1075 latał wcześniej tylko w jednej misji Starlink 2-4 w styczniu 2023 r. Również teraz, po swoim drugim locie powrócił na Ziemię i wylądował na lądowisku LZ-4 na terenie kosmodromu.


O programie PWSA

Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA) to program amerykańskiej Agencji Rozwoju Kosmosu, działającej pod Departamentem Obrony USA. Celem programu jest stworzenie architektury do komunikacji systemów wojskowych oraz wczesnego ostrzegania przed pociskami i śledzenia ich lotu. Departament Obrony chce wdrożyć wiele mniejszych i tańszych w produkcji satelitów od tradycyjnych dużych satelitów wczesnego ostrzegania. Dzięki temu w pewnym stopniu USA mogą uodpornić się na wrogie ataki na własne satelity czy zagłuszanie sygnału. Każda z kolejnych transz programu będzie mogła być budowana przez różne podmioty co zwiększy konkurencję na rynku i pozwoli na opracowanie jak najlepszych rozwiązań. System ma cechować szybkie wdrażanie i częste wysyłanie nowych statków.

W pierwszym locie wysłano 10 satelitów. 8 z nich to statki tzw. warstwy transportowej (Transport Layer) zbudowane przez firmę York Space Systems. Pozostałe 2 to urządzenia warstwy śledzenia (Tracking Layer) zbudowane przez firmę SpaceX. Warstwa transportowa Tranche 0 ma się docelowo składać z 20 satelitów i tworzyć sieć na niskiej orbicie okołoziemskiej. Sieć ta łączyć będzie jednostki bojowe z czujnikami kosmicznymi na satelitach, a także pozwalać na dostarczenie ograniczonego systemu zarządzania polem walki. Zadaniem warstwy śledzącej będzie wczesne ostrzeganie przed startem rakiet, ich śledzenie i predykcja lotu. Obserwowane mają być zarówno rakiety balistyczne jak też pociski hipersoniczne. Wykrywanie i śledzenie będzie realizowane przez sensory szerokiego pola w podczerwieni. Informacja o zagrożeniach będzie przesyłana do warstwy transportowej.

img
Rysunek koncepcyjny architektury wielowarstwowej sieci satelitów agencji SDA na niskiej orbicie okołoziemskiej wraz ze stacjami naziemnymi. Źródło: SDA.

Już w czerwcu 2023 r. zostanie wysłana kolejna misja programu, podczas której na orbitę trafi reszta satelitów zerowej transzy (Tranche 0): 10 warstwy transportowej i 6 warstwy śledzenia. Kolejne loty będą obejmować Tranche 1, która ma na celu dostarczenie początkowej zdolności bojowej, związanej z regionalnym utrzymaniem łączności taktycznej, zaawansowanym wykrywaniem pocisków i predykcją ich lotu poza zasięgiem wzroku. Starty będą realizowane przez United Launch Alliance oraz SpaceX w ramach programu NSSL Phase 2. Loty te rozpoczną się we wrześniu 2024 roku i będę przeprowadzane raz na miesiąc przez około jeden rok. Kontrakty na Tranche 1 zostały rozstrzygnięte w 2022 r. Pieniądze na budowę łącznie 161 satelitów dostały firmy: L3Harris, Lockheed Martin, Northrop Grumman oraz York Space Systems. W marcu 2023 r. kontrakt na budowę kolejnych statków otrzymał Raytheon.


Podsumowanie

Po tym starcie na świecie przeprowadzono już do tej pory 50 udanych startów rakiet orbitalnych, z czego aż 22 to misje wykonane przez firmę SpaceX.

 

 

Na podstawie: SpaceX/DoD/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Dolny stopień rakiety Falcon 9 lądujący po udanej misji Tranche 0 (Mission 0). Źródło: SpaceX.

 

Reklama