Przejdź do treści

SpaceX wysyła satelity dla konkurencji

start oneweb 15

8 grudnia z florydzkiego kosmodromu Cape Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. W udanym locie wyniosła na orbitę zestaw satelitów telekomunikacyjnych dla konkurencyjnej firmy OneWeb.

Nietypowy dla firm SpaceX i OneWeb lot odbył się z wyrzutni LC-39A. Dwustopniowa rakieta Falcon 9 wzbiła się w powietrze dokładnie o 23:27 czasu polskiego. Lot przebiegł bez zakłóceń. Najpierw drugi stopień osiągnął wstępną orbitę, potem dryfował do apogeum, gdzie odpalił silnik jeszcze raz, by wejść na docelową pozycję.

W misji OneWeb 15 wysłano 40 satelitów konstelacji OneWeb. Docelową orbitę osiągnięto 55 minut po starcie, a potem około pół godziny trwał proces wypuszczania satelitów zestawami. Ostatnie statki opuściły pokład górnego stopnia Falcona 1 godzinę i 29 minut po starcie.

W locie wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o numerze seryjnym B1069. Człon wynosił już wcześniej trzy misje kosmiczne: lot towarowego statku Dragon CRS-24 do stacji ISS, zestaw satelitów Starlink 4-23 oraz w październiku 2022 roku telekomunikacyjnego satelitę Hotbird 13F. Był to więc czwarty lot dolnego członu i również czwarte jego lądowanie. Po wykonanej pracy rakieta powróciła na Ziemię, lądując tym razem nie na barce, ale na wyznaczonym lądowisku LZ-1 na terenie kosmodromu.


O misji OneWeb 15

OneWeb to sieć satelitów telekomunikacyjnych zapewniających dostęp do Internetu o wysokiej przepustowości i niskich opóźnieniach komercyjnym klientom instytucjonalnym i z sektora publicznego. System jest zarządzany przez rząd brytyjski, firmę Eutelsat i fundusz inwestycyjny Bharti Enterprises. W pierwszej fazie budowy konstelacja ma składać się z 648 satelitów na 12 różnych płaszczyznach na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Firma planowała ukończyć pierwszą fazę budowy sieci jeszcze w 2022 roku. Rosyjska agresja na Ukrainę w lutym 2022 roku zakończyła jednak współpracę z agencją Roskosmos, która obsługiwała wszystkich 13 pierwszych lotów w ramach budowy sieci. Po zerwaniu współpracy z Rosjanami firma OneWeb zaczęła poszukiwać alternatywnych możliwości wyniesienia satelitów i dokończenia budowy sieci. W kwietniu 2022 roku sfinalizowano kontrakt na dwa loty na indyjskich rakietach. Pierwszy z tych lotów na rakiecie LVM3 odbył się w październiku 2022 roku.

Do ukończenia pierwszej fazy budowy sieci brakowało jednak jeszcze trzech lotów. Tu z pomocą przyszła konkurencja. Firma SpaceX, budująca własny system Starlink, sprzedała trzy starty na swojej rakiecie Falcon 9 sieci OneWeb. Opisywana tutaj misja to pierwszy z tych startów.

Po tym locie OneWeb ma już w przestrzeni kosmicznej 504 z 648 planowanych satelitów. Spółka jest obecnie właścicielem drugiej pod względem liczności sieci satelitarnej na świecie.

oneweb
Satelity misji OneWeb 15 na platformie ładunkowej podczas przygotowań do umieszczenia na rakiecie Falcon 9. Żródło: OneWeb


O satelitach OneWeb

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży 147 kilogramów. Powstają one na bazie platformy satelitarnej Arrow produkowanej przez spółkę OneWeb Satellites, będącą wspólnym przedsięwzięciem OneWeb i Airbusa. Każdy satelita jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie). Pasmo Ku służy do komunikacji satelitów z odbiorcami, a anteny pasma Ka pozwalają na łączenie się ze stacjami naziemnymi. Mimo, że satelity trafiają na wstępną orbitę o wysokości około 450–480 kilometrów, to po testach dolatują o własnym napędzie do docelowej pozycji – orbity polarnej o wysokości 1200 kilometrów. Każdy z satelitów ma działać przez siedem lat. Napęd zapewniały do tej pory satelitom silniki jonowe Fakel SPT-50 produkowane w Rosji, wkrótce jednak najpewniej zastąpi je inny system napędowy.

W 2023 roku ma zostać sfinalizowane połączenie dużej europejskiej firmy telekomunikacyjnej Eutelsat i OneWeb. Sieć satelitarna OneWeb dołączy wtedy do sieci dużych satelitów geostacjonarnych, które działają dla Eutelsat.


Podsumowanie

Była to już 55. misja orbitalna firmy SpaceX w 2022 roku, która osiągnie kolejny rekord liczby przeprowadzonych startów. Na 11 grudnia planowany jest lot z japońskim lądownikiem księżycowym HAKUTO-R. W planach są też komercyjne loty dla firmy SES, wysłanie satelity badawczego Ziemi dla NASA, kolejne loty w ramach budowy własnej konstelacji Starlink i być może jeszcze kilka innych misji.

Na świecie przeprowadzono już do tej pory 167 udanych lotów rakiet orbitalnych (stan na 9 grudnia 2022 roku).

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: OneWeb/RussianSpaceWeb/Arianespace/NSF

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z satelitami OneWeb 15. Źródło: OneWeb

Reklama