Przejdź do treści

SpaceX wysyła satelity dla konkurencji OneWeb

start oneweb 15

8 grudnia z florydzkiego kosmodromu Cape Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. W udanym locie wyniosła na orbitę zestaw satelitów telekomunikacyjnych dla konkurencyjnej firmy OneWeb.

Nietypowy dla firm SpaceX i OneWeb lot odbył się z wyrzutni LC-39A. Dwustopniowa rakieta Falcon 9 wzbiła się w powietrze dokładnie o 23:27 czasu polskiego. Lot przebiegł bez zakłóceń. Najpierw drugi stopień osiągnął wstępną orbitę, potem dryfował do apogeum, gdzie odpalił swój silnik jeszcze jeden raz, by wejść na docelową pozycję.

W misji OneWeb 15 wysłano 40 satelitów konstelacji OneWeb. Docelową orbitę osiągnięto 55 minut po starcie, a potem około pół godziny trwał proces wypuszczania satelitów zestawami. Ostatnie statki opuścili pokład górnego stopnia Falcona 1 godzinę i 29 minut po starcie.

W locie wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o numerze seryjnym B1069. Człon rozpędzał już wcześniej 3 misje kosmiczne: lot towarowego statku Dragon CRS-24 do stacji ISS, zestaw satelitów Starlink 4-23 oraz ostatnio w październiku 2022 r. telekomunikacyjnego satelitę Hotbird 13F.

Był to więc czwarty lot dolnego członu i również czwarte lądowanie. Po wykonanej pracy rakieta powróciła na Ziemię, lądując tym razem nie jak to najczęściej bywa na barce, ale na wyznaczonym lądowisku LZ-1 na terenie kosmodromu.


O misji OneWeb 15

OneWeb to sieć satelitów telekomunikacyjnych, dostarczających usługę dostępu do Internetu o wysokiej przepustowości i niskich opóźnieniach dla komercyjnych klientów instytucjonalnych i sektora publicznego. System jest zarządzany przez rząd brytyjski, firmę Eutelsat i fundusz inwestycyjny Bharti Enterprises. W pierwszej fazie budowy konstelacja ma składać się z 648 satelitów na 12 różnych płaszczyznach na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Firma planowała ukończyć pierwszą fazę budowy sieci jeszcze w 2022 roku. Rosyjska agresja na Ukrainę w lutym 2022 r. zakończyła jednak współpracę z agencją Roskosmos, która obsługiwała wszystkie 13 pierwszych lotów budowy sieci. Po zerwaniu współpracy OneWeb zaczął poszukiwać alternatywnych możliwości wyniesienia satelitów i dokończenia budowy sieci. W kwietniu 2022 r. sfinalizowano kontrakt na dwa loty na indyjskich rakietach. Pierwszy z tych lotów na rakiecie LVM3 odbył się w październiku 2022 r.

Do ukończenia pierwszej fazy budowy sieci brakowało jednak jeszcze 3 lotów. Tu z pomocą przyszła konkurencja. Firma SpaceX wysyłająca własny system Starlink sprzedała 3 starty na swojej rakiecie Falcon 9 dla sieci OneWeb. Opisywana tutaj misja to pierwszy z tych startów.

Po tym locie OneWeb posiada już w przestrzeni kosmicznej 504 z 648 planowanych satelitów. Spółka jest obecnie właścicielem drugiej pod względem liczności sieci satelitarnej na świecie.

oneweb
Satelity misji OneWeb 15 na platformie ładunkowej podczas przygotowań do umieszczenia na rakiecie Falcon 9. Żródło: OneWeb.


O satelitach OneWeb

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży 147 kg. Satelity powstają w oparciu o platformę satelitarną Arrow, produkowaną przez spółkę OneWeb Satellites, będącą wspólnym przedsięwzięciem OneWeb i Airbusa. Każdy satelita jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie). Pasmo Ku służy do komunikacji satelitów z odbiorcami, a anteny pasma Ka pozwalają na łączenie się ze stacjami naziemnymi.

Mimo, że satelity trafiają na wstępną orbitę o wysokości około 450–480 km, to po testach dolatują o własnym napędzie do docelowej pozycji - orbity polarnej o wysokości 1200 km. Każdy z satelitów ma działać przez 7 lat.

Napęd zapewniały do tej pory satelitom silniki jonowe Fakel SPT-50 produkowane w Rosji. Będą one wkrótce najpewniej zastąpione innym systemem napędowym.

W 2023 roku ma zostać sfinalizowane połączenie dużej europejskiej firmy telekomunikacyjnej Eutelsat i OneWeb. Sieć satelitarna OneWeb dołączy wtedy do sieci dużych satelitów geostacjonarnych, które działają dla Eutelsat.


Podsumowanie

Była to już 55. misja orbitalna firmy SpaceX w 2022 r. Firma będzie w ostatnich tygodniach roku windować swój rekord w liczbie przeprowadzonych startów. Obecnie na 11 grudnia planowany jest lot z japońskim lądownikiem księżycowym HAKUTO-R. W planach są też komercyjne loty dla firmy SES, wysłanie satelity badawczego Ziemi dla NASA, kolejne loty własnej konstelacji Starlink i być może jeszcze kilka innych misji.

Na świecie przeprowadzono już do tej pory 167 udanych lotów rakiet orbitalnych (stan na 9 grudnia 2022 r.).

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: OneWeb/RussianSpaceWeb/Arianespace/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z satelitami OneWeb 15. Źródło: OneWeb.

 

Reklama