Przejdź do treści

SpaceX zaczął budowę nowego segmentu konstelacji Starlink

falcon 9

Firma SpaceX przeprowadziła 60. lot rakietowy w 2022 roku. Na nowy rodzaj orbity zostało wysłanych 54 satelitów telekomunikacyjnych Starlink.

Prawdopodobnie przedostatni w tym roku start rakiety Falcon 9 został przeprowadzony 28 grudnia 2022 roku Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Lot określany jako Starlink 5-1 był pierwszą misją wysyłającą satelity Starlink na orbitę przeznaczoną dla drugiej generacji sieci. Po udanym locie na wstępnej orbicie wypuszczono 54 satelity.

Start przeprowadzono z użyciem dolnego stopnia rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1062. Brał on już wcześniej udział w aż 10 misjach:
 


Po wykonanej pracy dolny człon ponownie powrócił na Ziemię i o własnym napędzie wylądował miękko na barce ASOG na Oceanie Atlantyckim.


2. generacja Starlink

Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć satelitów telekomunikacyjnych zapewniająca szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami systemu są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

Misja Starlink 5-1 była pierwszą wysyłającą satelity na powłokę nr 5 o wysokości 530 km i inklinacji 43 stopni. Ta powłoka jest przeznaczona dla sieci Starlink drugiej generacji. W przyszłości w drugiej generacji sieci Starlink będą wysyłane znacznie większe satelity wersji V2, głównie za pomocą nowego rozwijanego systemu rakietowego Starship, ale też przy użyciu rakiet Falcon 9. W tym locie wysłano jednak na nową orbitę prawdopodobnie bardzo podobne statki (przynajmniej jeśli chodzi o wymiary i masę) do wersji V1.5.

Każdy z satelitów Starlink V1.5 ma masę około 300 kg. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Satelity mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Firma SpaceX ogłosiła w grudniu, że z systemu Starlink korzysta już ponad 1 mln użytkowników na całym świecie. W ramach sieci 1. generacji wysłano do tej pory już ponad 3600 satelitów. Już w maju 2021 roku zakończono budowę pierwszej powłoki orbitalnej. Obecnie trwa intensywna faza zapełniania powłoki oznaczonej numerem 4 o bardzo podobnych wymiarach. Powłoka ta powinna zostać uzupełniona w najbliższych miesiącach. Następne loty Starlinków będą poświęcone też rozbudowie powłok dla 2. generacji. Zgodnie z dokumentacją firmy są one numerowane jako 5, 6 i 7.

Sieć Starlink użytkowana jest nie tylko komercyjnie. System pomaga podczas klęsk żywiołowych, z usług komunikacyjnych okukorzysta też Ukraina do obrony swojego terytorium przed rosyjską agresją. We wrześniu 2022 roku umożliwiono korzystanie ze Starlinka w Iranie w odpowiedzi na irańską cenzurę mediów nałożoną w wyniku protestów antyrządowych.


Podsumowanie

Na świecie wykonano do tej pory w 2022 roku 177 udanych lotów rakiet orbitalnych. Misja Starlink 5-1 była 59. w tym roku lotem rakiety Falcon 9 i z jednym lotem Falcona Heavy 60. dla firmy SpaceX. To nie była jednak ostatnia misja – w planach jest jeszcze start satelity obserwacyjnego EROS C3 dla Izraela.Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SN/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca w poprzedniej misji Starlink 4-37 ze stanowiska SLC-39A na kosmodromie Cape Canaveral. Źródło: SpaceX.

Reklama