Przejdź do treści

SpaceX zaczął wysyłanie satelitów Starlink na nową orbitę

img

Firma SpaceX przeprowadziła 13 listopada 2021 r. start z satelitami telekomunikacyjnymi Starlink. Był to pierwszy dedykowany lot tych satelitów z Florydy od maja 2021 r.

Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Lot rozpoczął się 13 listopada 2021 r. o 13:19 czasu polskiego. Wszystkie fazy przebiegły pomyślnie i górny stopień wypuścił satelity na wstępnej orbicie niecałe 16 minut po starcie.

W misji wykorzystano dolny stopień rakiety o oznaczeniu B1058. Wykonał on wcześniej już 8 innych lotów: załogowy Demo-2, ANASIS-II, Starlink L12, CRS-21, Transporter-1, Starlink L20, Starlink L23 oraz Starlink L26. Również tym razem stopień wrócił na Ziemię po wykonanej pracy i wylądował o własnym napędzie na barce autonomicznej JRTI na Oceanie Atlantyckim.


Początek wypełniania nowej powłoki orbitalnej Starlink

Starlink to – budowana przez firmę SpaceX – sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma zapewnić tani dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

Sieć liczy już ponad 1600 działających satelitów. Większość z nich (1584) znajduje się na powłoce orbitalnej nr 1 o wysokości 550 km i inklinacji 53 stopni. Na orbicie o wysokiej inklinacji 70 stopni i wysokości 570 km (powłoka nr 2) pierwsze 51 satelitów zostało wysłanych we wrześniu 2021 r. Na orbicie polarnej, gdzie ma zostać umieszczonych ponad 500 satelitów, wysłano na razie 13.

Powłoka nr 4, do której wysłano omawiane tutaj satelity ma wysokość 540 km i inklinację 53,2 stopni. Jest to pierwsza wysłana tam grupa.

Każdy z wysłanych satelitów Starlink pierwszej generacji (V1) ma masę około 260 kg i jest wyposażony w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku. Statki mają zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Firma SpaceX pierwszym startem na drugą powłokę orbitalną we wrześniu 2021 r. zaczęła wysyłać satelity Starlink w wersji V1.5. Nowa seria cechuje się systemami międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Umożliwiają one większy zasięg, gdyż eliminują potrzebę pośrednictwa przez stacje naziemne. To wpłynie na większą dostępność usługi w rejonach polarnych Ziemi. Satelity te mają też większą masę przez co niemożliwe jest wysyłanie 60 satelitów w jednym locie jak to było w przypadku serii V1.

 


Więcej o sieci Starlink
Starlink powiększa zasięg

Od sierpnia 2020 roku trwały ograniczone testy usługi Starlink w Stanach Zjednoczonych. Później testy te zostały poszerzone do oficjalnych testów beta dla płacących ochotników. W 2021 roku trwa rozszerzanie usługi o kolejne państwa. Internet z flotylli satelitów Starlink mogą już testować użytkownicy z m.in. Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Australii, Francji, Austrii, Danii, Portugalii, Polski, Włoch czy ostatnio też Meksyku.

Trwają też prace nad uruchomieniem testów internetu Starlink w Indiach. Powstała już do tego celu spółka. Nie wiadomo jeszcze jednak kiedy testy wystartują, zależy to od decyzji rządu.


Podsumowanie

Lot rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink 4-1 był 104. udanym lotem rakiety orbitalnej na świecie w 2021 r. Rakieta Falcon 9 leciała w tym roku już 25. raz - najwięcej spośród wszystkich systemów nośnych na świecie. W planach są jeszcze przynajmniej dwa loty z satelitami Starlink w tym roku.

 

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: SpaceX/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink 4-1. Źródło: SpaceX.

 

Reklama