SpaceX zaczyna 2025 rok udanym startem rakietowym
Firma SpaceX rozpoczęła 2025 rok w startach rakiet orbitalnych. Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie rakieta Falcon 9 wysłała na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Thuraya 4.
Start został przeprowadzony 3 stycznia o 20:27 czasu lokalnego. Najpopularniejsza rakieta orbitalna świata wystartowała ze stanowiska SLC-40. Lot przebiegł pomyślnie. Dolny stopień Falcona wrócił na Ziemię i wylądował na autonomicznej barce ASOG na Oceanie Atlantyckim. Górny stopień niecałe 36 minut po starcie wypuścił satelitę na orbicie transferowej do geostacjonarnej.
Thuraya 4 to satelita bazujący na europejskiej platformie Eurostar Neo firmy Airbus. Napęd satelity jest w pełni oparty o silniki elektryczne. Ładunek użyteczny statku stanowi rozkładana 12-metrowa antena pasma L i wyspecjalizowana elektronika do przetwarzania i kierowania sygnału na 3200 kanałach, z możliwością dynamicznego zarządzania mocą i kierowania wieloma wiązkami.
Thuraya 4 zastąpi na pozycji geostacjonarnej wysłanego w 2004 roku i nadal działającego satelitę Thuraya 2, zbudowanego przez Boeinga. Nowe urządzenie będzie świadczyło usługi mobilnej komunikacji dla klientów lądowych, morskich i powietrznych w regionie Afryki, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu.
Dyrektor zarządzający spółki Space42 powiedział w wywiadzie w październiku 2024 r., że firma skupiać się będzie za pomocą nowego satelity na rozwoju hybrydowej łączności i usług lokalizacyjnych dla rozwijających się rynków takich jak samochody autonomiczne. CEO firmy Ali Al Hashemi ogłosił, że nowy statek rozszerzy ofertę o ponad 15 nowych produktów.
W misji wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1073, który wykonał już swój 20. lot. Wcześniej napędzał m.in. misję towarową CRS-27 do stacji ISS, wysłanie księżycowej misji japońskiej Hakuto-R czy 13 misji z satelitami Starlink.
Był to pierwszy start rakiety orbitalnej w 2025 roku. Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby udanych lotów - z powodzeniem wykonano 253 startów na orbitę. Za ten sukces odpowiada w głównej mierze SpaceX, który wykonał swoimi rakietami ponad połowę ze wszystkich misji.
Na podstawie: SpaceX/SpaceNews
Opracowanie: Rafał Grabiański
Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Thuraya 4. Źródło: SpaceX.