Przejdź do treści

SpaceX zaczyna budowę drugiej powłoki satelitów Starlink

img

Z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, wynosząc na orbitę zestaw 51 satelitów Starlink wersji V1.5. Był to pierwszy start poświęcony budowie drugiej powłoki orbitalnej tej sieci.

Misję przeprowadzono 15 września 2021 r. Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-4E w Vandenberg o 5:55 rano czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie. Po ponad 15 minutach od startu górny stopień rakiety wypuścił wszystkie 51 satelitów. Z każdym z nich stacje naziemne nawiązały później kontakt.

W locie o oznaczeniu Starlink 2-1 wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 o numerze B1049. Był to już 10. start tego członu. Poprzednio za jego pomocą wykonano misje: Telstar 18 VANTAGEIridium-NEXT 8Starlink V0.9Starlink L2Starlink L7Starlink L10Starlink L15Starlink L17 oraz Starlink L25.

Po raz dziesiąty również dolny stopień powrócił na Ziemię. Po wykonanej pracy odłączył się od reszty rakiety i wylądował o własnym napędzie na barce OCISLY położonej na Oceanie Spokojnym.


Nowe satelity Starlink, nowa powłoka orbitalna

Starlink to – budowana przez firmę SpaceX – sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma zapewnić tani dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

Do tej pory wysłano za pomocą ponad 30 misji 1740 satelitów tej sieci. Firma SpaceX potrzebowała 1584 działających statków, aby zakończyć budowę pierwszej powłoki orbitalnej o wysokości 550 km i inklinacji 53 stopni. Ostatni start poświęcony temu celowi wykonano w maju 2021 r.

Dzisiejszy start to pierwszy, w którym satelity Starlink wysłano na powłokę o wysokości 570 km i inklinacji 70 stopni. Docelowo ma się na niej znaleźć 720 satelitów. Na innych orbitach polarnych o wysokości 560 km i inklinacji 98 stopni ma zostać wysłanych ponad 500 satelitów. Na razie na tej powłoce znajduje się 13 aktywnych statków.

 


Więcej o sieci Starlink


 

W misji Starlink 2-1 zadebiutowała kolejna generacja satelitów, oznaczana przez SpaceX jako V1.5. Statki posiadają ulepszone systemy międzysatelitarnej komunikacji laserowej.

Każdy z satelitów Starlink poprzedniej generacji (V1) ma masę około 260 kg i jest wyposażony w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku. Statki mają zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

W ramach testowej usługi beta z dostępu do Internetu przez satelity Starlink korzysta już kilkanaście tysięcy użytkowników. Internet z satelitów można testować poza Stanami Zjednoczonymi w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii, Nowej Zelandii, Francji, Austrii, Holandii, Belgii, Irlandii, Danii, Portugalii, Szwajcarii, Chile, a od września 2021 r. również w Polsce.


Podsumowanie

Był to 22. start rakiety Falcon 9 w 2021 r. Firma SpaceX dominuje rynek startów orbitalnych, z czego zdecydowana większość lotów poświęcona jest budowie własnej sieci telekomunikacyjnej Starlink. Już w środę planowany jest następny lot tej rakiety, tym razem jednak załogowy.

Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie ma wystartować 15 września misja Inspiration4. W statku Crew Dragon na niską orbitę wyniesiona zostanie 4-osobowa załoga. Będzie to pierwsza prywatna misja załogowa SpaceX i pierwszy załogowy lot statku Dragon, którego celem nie będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Na świecie przeprowadzono już 81 udanych lotów orbitalnych w tym roku.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink L27 z przylądka Cape Canaveral 9 maja 2021 r. Źródło: SpaceX.

Reklama