Przejdź do treści

Spektakularny koniec tropikalnego huraganu Arlene

Agencja Kosmiczna NASA opublikowała nagranie pokazujące tropikalny sztorm Arlene, który przeszedł nad Atlantykiem w dniach 19 - 21 kwietnia 2007 roku. Został on sfotografowany przez satelitę meteorologicznego NOAA GOES-East.


Animacja obejmuje trzy dni. Widać na niej, jak Arlene wzmacnia się i staje się tropikalnym huraganem w dniu 21 kwietnia, a następnie nieco słabnie, staje się “zwyklejszym” cyklonem, i ostatecznie zostaje pochłonięty przez duży front atmosferyczny - jednak nawet pod koniec swego życia układ ten poruszał się z dużymi prędkościami. Huragan znajdował się wówczas nieco na północny zachód od Wysp Azorskich - 39.3 stopnie szerokości geograficznej północnej i 49.9 stopnie długości geograficznej zachodniej.


Arlene to pierwszy sztorm otwierający nowy sezon huraganowego nad Oceanem Atlantyckim. Powstał nieco wcześniej, bo już na 40 dni przed typowym, średnim początkiem tego sezonu. Zaczął tworzyć się nad północnym Atlantykiem, z dala od lądów, gdzie wykrył go zawczasu, 21 kwietnia nad ranem, satelita NOAA GOES-East monitorujący ten obszar. Huraganowi towarzyszyły wyładowania atmosferyczne. Arlene poruszała się na zachód z prędkością blisko 50 kilometrów na godzinę, a jej maksymalna prędkość wiatru wyniosła 85 kilometrów na godzinę. Według szacunków minimum jego centralnego ciśnienia wyniosło 993 milibarów. Arlene zaczęła tracić swe typowo tropikalne właściwości dopiero przy zderzeniu z chłodniejszym frontem w atmosferze, przeistaczając się po około dwunastu godzinach w tak zwany cyklon posttropikalny. Oceniono, że po 24 godzinach i ten układ powinien ulec rozpadowi na skutek pochłonięcia przez większy ośrodek niżowy.


Opublikowana animacja jest połączeniem danych zebranych przez satelitę GOES-East w świetle widzialnym i podczerwieni.


Czytaj więcej:


Źródło: NASA Goddard Space Flight Center/NOAA


Zdjęcie: Tropikalna “depresja” numer 1 nad północnym Atlantykiem sfotografowana 20 kwietnia o godzinie 15:12 czasu UTC przez satelitę NASA-NOAA Suomi NPP w zakresie widzialnym. Dzień później obszar ten przekształcił się w tropikalny huragan Arlene.

Źródło: NASA/NOAA

Reklama