Spójrz w niebo - Obserwatorium na Suhorze ma kamerę on-line

Droga Mleczna widziana przez kamerę typu rybie oko w Obserwatorium na Suhorze.

W Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze w Gorcach należącym do krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego  od pewnego czasu działa kamera typu rybie oko.

Pod adresem: http://www.as.up.krakow.pl/images/allsky/allsky.php można oglądać na żywo przez 24 godziny na dobę bieżący obraz nieba. Zdjęcia wykonywane są co 10 minut.

Na podanej stronie oraz w pliku pdf znajdują się informacje, jak obserwować i co można zobaczyć. Bieżący obraz nieba można porównać z mapką nieba i zidentyfikować widoczne obiekty.

Porównując kilka zdjęć można znaleźć Gwiazdę Polarną, która, w odróżnieniu od pozostałych gwiazd, nie zmienia położenia. Obrotowa Mapa Nieba, którą można pobrać tutaj i samemu złożyć, pomoże w rozpoznaniu widocznych konstelacji gwiazd.  Obserwacja nieba w odstępie kilku godzin pozwoli na samodzielne wyliczenie szybkości obrotu kuli ziemskiej. Bardziej wytrwałym obserwatorom polecamy obliczenie szybkości ruchu Ziemi na orbicie wokół Słońca.

Zachęcamy wszystkich miłośników nocnego nieba, uczniów i nauczycieli do obserwacji. Czekamy na opinie i propozycje ćwiczeń z wykorzystaniem astronomicznej kamery on-line.

Źródło: Orion, Waldemar Ogłoza,  Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze

Na zdjęciu: Droga Mleczna widziana przez kamerę typu rybie oko w Obserwatorium na Suhorze.

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)