Przejdź do treści

Spojrzenie w czerwcowe niebo 2018

W czerwcu się pokaże, co jest nam pisane w darze

Tak mówi staropolskie przysłowie odnośnie aury. Czerwiec to także czas najdłuższych pracowitych dni oraz długich świtów i zmierzchów, dogodnych dla tegorocznych ostatnich wiosennych spacerów. Mamy krótkie i ciepłe noce, które co prawda nie sprzyjają obserwacjom astronomicznym, ale są tym cenniejsze dla prawdziwych miłośników nieba. Możemy natomiast w długie dni czerwcowe zachwycać się grą obłoków, począwszy od chmur kłębiastych – wróżących dobrą pogodę – poprzez wysokie chmury pierzaste, aż po groźnie wyglądające jak kowadła i piuropusze chmury burzowe.

Słońce

Tegoroczne astronomiczne lato rozpocznie się w czwartek 21 czerwca o godz. 12.07, gdy Słońce w swej rocznej wędrówce po ekliptyce oddali się najbardziej na północ od równika niebieskiego, osiągając punkt przesilenia letniego (punkt Raka). W tym dniu dzień będzie trwał 16 godzin i około 20 minut - będzie to najdłuższy dzień (i najkrótsza noc) tego roku.

Aktywność magnetyczna Słońca w czerwcu będzie na niskim poziomie. Pamiętajmy, iż obserwacje plam na Słońcu prowadzimy wyłącznie przy zastosowaniu odpowiednich filtrów spektralnych lub rzutowanego na ekran obrazu Słońca z lunety. Zainteresowanych takimi obserwacjami naszej gwiazdy, zapraszamy do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, szczególnie zaś w czasie trwania XXVII Dni Niepołomic. Będą wtedy zorganizowane specjalne pokazy Słońca.

Księżyc

Księżyc powita lato w pierwszej kwadrze. Krótkie, ale bezksiężycowe noce będziemy mieli w drugiej dekadzie czerwca, a kolejność faz Księżyca będzie następująca: ostatnia kwadra - 6 VI o godzinie 20.32, nów - 13 VI o godzinie 21.43, pierwsza kwadra - 20 VI o 12.51 i pełnia - 28 VI o 6.53.  W apogeum (najdalej od Ziemi) Księżyc znajdzie się dwukrotnie:  2 VI o 19 i 30 VI o 5, a w perygeum (najbliżej Ziemi) będzie 15 VI o godzinie 2 w nocy.

Widoczność planet

Merkury - widoczn od 14 VI, bardzo nisko na wieczornym niebie, tuż po  zachodzie Słońca.

Wenus - przez cały miesiąc jawi się jako Gwiazda Wieczorna, która króluje swym blaskiem na niebie po zachodzie Słońca.

Mars - możliwy do obserwacji od późnego wieczora,  w gwiazdozbiorze Koziorożca.  Powoli będzie się zbliżał do lipcowej (27 VII) opozycji, podczas której będzie widoczny na niebie przez całą noc.

Jowisz - po majowej opozycji widoczny jest na niebie przez całą noc w gwiazdozbiorze Wagi. W dniu 23 VI o godzinie 21 Księżyc po pierwszej kwadrze zbliży się do tej planety na odległość 4 stopni. Zjawisko to będzie widoczne wysoko nad wschodnim horyzontem.  

Saturn - przebywa w gwiazdozbiorze Strzelca, będzie w opozycji do Słońca w dniu 27 VI, możemy go obserwować przez całą noc. Nad ranem dnia 01 VI o godzinie 3 zbliży się do niego na odległość 1.6 stopnia Księżyc.

Uran - znajduje się w graniach konstelacji Barana i jest widoczny nisko nad horyzontem na wschodnim niebie, aż do świtu (najlepiej przez lunetę).

Neptun - przebywa w Wodniku, można go obserwować również na wschodnim niebie, w drugiej połowie nocy, z pomocą lunety lub lornetki.

Meteory

W dniach od 22 VI do 2 VII będzie możliwość zliczania meteorów należących do czerwcowego roju Bootydów  (czyli "wylatujących" z gwiazdozbioru Wolarza).  Maksimum ich aktywności przypada na 27 VI, ale Księżyc w pełni może wówczas przeszkać w ich obserwacjach.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Adam Michalec, MOA

 

Na zdjęciu: rój meteorytów na czterogodzinnej ekspozycji nieba. Źródło: Wikiwand.

Reklama