Przejdź do treści

Start PW-Sat2 przełożony na poniedziałek

img

To już kolejna data startu rakiety Falcon 9 z polskim satelitą PW-Sat2. Tym razem start przewidziany na 1 grudnia 2018 roku, a następnie przeniesiony na 2 grudnia, został przesunięty na poniedziałek 3 grudnia „ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowych inspekcji”. 

Znamy nową datę startu satelity PW-Sat2 – i miejmy nadzieję, że to już data ostateczna. Satelita miał lecieć najpierw 19 listopada. Start przeniesiono na 28 listopada, potem była mowa o sobocie 1 grudnia, po czym data zmieniła się na niedzielny wieczór 2 grudnia. Ale SpaceX ponownie przesunęło start rakierty Falcon 9, tym razem na poniedziałek 3 grudnia – oficjalnie „ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowych inspekcji”. Trzymamy kciuki, aby był to ostateczny termin startu rakiety z polskim satelitą.

Start rakiety Falcon 9 nastąpi z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Satelita PW-Sat2 oddzieli się od rakiety na wysokość około 575 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi. Główną misją studenckiego satelity jest testowanie żagla deorbitacyjnego. Dzięki żaglowi satelita ma szybciej zejść z orbity i spalić się w w górnych warstwach atmosfery Ziemi. To polski pomysł na posprzątanie kosmicznych śmieci.

PW-Sat2 to już czwarty polski satelita (po PW-Sat, BRITE-PL1 Lem oraz BRITE-PL2 Heweliusz), który poleci w kosmos, oraz drugi skonstruowany przez studentów Studenckiego Koła Astronomicznego Politechniki Warszawskiej. 

Autor: Paweł Z. Grochowalski

Foto: PW-Sat2

Reklama