Start PW-Sat2 przełożony na poniedziałek

img

To już kolejna data startu rakiety Falcon 9 z polskim satelitą PW-Sat2. Tym razem start przewidziany na 1 grudnia, następnie na 2 grudnia, został przesunięty na poniedziałek 3 grudnia "ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowych inspekcji".

Znamy nową datę startu satelity PW-Sat2. I miejmy nadzieję, że to data ostateczna. Satelita miał lecieć najpierw 19 listopada, kolejną datą był 28 listopada. Potem była mowa o sobocie 1 grudnia, po czym data zmieniła się na niedzielny wieczór 2 grudnia br. Ale SpaceX ponownie przesunęło start rakierty Falcon 9, tym razem na poniedziałek 3 grudnia br.  Oficjalnie "ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowych inspekcji". Trzymamy kciuki, aby był to ostateczny termin startu rakiety z polskim satelitą.

Start rakiety Falcon 9 nastąpi z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Satelita PW-Sat2 oddzieli się od rakiety na wysokość około 575 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi. Główną misją studenckiego satelity jest testowanie żagla deorbitacyjnego. Dzięki żaglowi satelita ma szybciej zejść z orbity i spalić się w w górnych warstawach atmosfery Ziemi. Jest to polski pomysł na posprzątanie kosmicznych śmieci.

PW-Sat2 to już czwarty polski satelita (po PW-Sat, BRITE-PL1 Lem oraz BRITE-PL2 Heweliusz), który poleci w kosmos oraz drugi skonstruowany przez studentów Studenckiego Koła Astronomicznego Politechniki Warszawskiej.

Paweł Z. Grochowalski

Foto: PW-Sat2