Przejdź do treści

Startuje konkurs „W stronę gwiazd”

Konkurs "W stronę gwiazd"

Hevelianum ogłosiło ogólnopolski konkurs „W stronę gwiazd” skierowany do uczniów szkół podstawowych. Zachęcamy do udziału - Urania jest patronem konkursu.

Idea konkursu „W stronę gwiazd” narodziła się w 2019 r. dzięki Tygodniowi Kosmosu, którego temat przewodni brzmiał wówczas: „Księżyc: Brama do gwiazd”. Żyjemy w dobie, gdy powracamy do wielkich misji kosmicznych. Światowe agencje kosmiczne intensywnie pracują, by człowiek wrócił na Księżyc, aby następnie ruszyć w kierunku czerwonej planety – Marsa. Równolegle wysyłane są sondy i łaziki, by poznać niezbadane miejsca w naszym własnym Układzie Słonecznym. W Polsce także intensywnie rozwija się sektor kosmiczny, który – choć mniej powszechnie znany – to cały czas poszukuje pracowników. Jest to zatem idealny moment, by przez zainteresowanie wielkimi wydarzeniami w świecie astronautyki, zwrócić uwagę na całe bogactwo aktywności człowieka w kosmosie.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Przygotowano dwie kategorie. Zadaniem uczniów z klas 0-4 jest stworzenie pracy plastycznej lub plakatu wypukłego na jeden z trzech zadanych tematów. Z kolei uczniowie klas 5-8 mają za zadanie napisać pracę pisemną, w której projektują misje kosmiczną dotyczącą jednego z trzech tematów.

Konkurs rozpoczął się 6 października 2020 r., a prace można nadsyłać do 30 listopada 2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone do 28 stycznia 2021 r. (wtedy przypada rocznica urodzin Jana Heweliusza).

W Konkursie można wygrać atrakcyjne nagrody. W kategorii I jest to profesjonalna lornetka, a w kategorii II udział w Junior Space Camp, czyli tygodniowej symulacji misji księżycowej lub marsjańskiej w profesjonalnym habitacie, należącym do laboratorium Analog Astronaut Training Center. Regulamin przewiduje także możliwość zamiany nagród na na voucher do sklepu turystycznego lub astronomicznego. Przewidziano też dodatkowe nagrody dla laureatów i osób wyróżnionych, w tym książki „Niewidzialny Wszechświat” w przypadku niewidzących i słabowidzących uczestników konkursu.

Hevelianum to centrum popularyzacji nauki w Gdańsku. Jego nazwa nawiązuje do postaci polskiego astronoma Jana Heweliusza, który był gdańszczaninem.

Szczegóły poszczególnych zadań i więcej informacji znajduje się na stronie: https://hevelianum.pl/konkurs-w-strone-gwiazd/

Przypomnijmy, że obecnie trwają też inne konkursy: „Moje kosmiczne wakacje” dla dzieci (organizator: Polska Agencja Kosmiczna) oraz międzynarodowy „Catch a Star” dla uczniów szkół średnich (organizatorzy: EAAE oraz ESO).

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: Hevelianum

 

Reklama