Przejdź do treści

Starty rakiet orbitalnych w końcówce lutego 2022

start długi marsz 8

W ostatnich dniach lutego przeprowadzono na świecie 3 loty rakiet orbitalnych, w których wysłano łącznie 73 satelity.


Kolejne Starlinki od SpaceX

Z kosmodromu Vandenberg na zachodnim brzegu USA wystartowała 25 lutego 2022 r. rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Jak w przypadku większości misji w tym roku, również w tym przypadku celem było umieszczenie na niskiej orbicie grupy satelitów telekomunikacyjnych Starlink.

Rakieta wystartowała o 18:12 czasu polskiego ze stanowiska SLC-4E. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie rakieta najpierw z powodzeniem umieściła siebie wraz z ładunkiem na wstępnej orbicie. Po kilkudziesięciu minutach od startu górny stopień Falcona odpalił po raz drugi na zaledwie sekundę, aby ustalić ostateczną orbitę.

Około 1 godziny i 2 minuty po starcie górny stopień wypuścił 50 satelitów Starlink na orbicie o wymiarach 306 na 313 km. Z tej pozycji każdy satelita po sprawdzeniu działania podniesie się na docelową orbitę przy pomocy własnego napędu jonowego.

W misji Starlink 4-11 ponownie wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1063. Brał on już wcześniej udział w trzech lotach kosmicznych: wysłaniu satelity Sentinel 6A, grupy satelitów Starlink L28 i misji asteroidowej DART. Rakieta po raz czwarty wróciła na Ziemię. Człon wylądował o własnym napędzie na barce OCISLY położonej na Oceanie Spokojnym.

Starlink to budowany przez SpaceX system satelitów telekomunikacyjnych, dostarczający szerokopasmowy dostęp do sieci Internet dla klientów znajdujących się przeważnie w miejscach, gdzie naziemne usługi są niedostępne bądź zawodne. Od wielu miesięcy trwają testy usługi Starlink, z której korzysta już w wielu krajach na całym świecie ponad 100 000 użytkowników.
 


Więcej o sieci Starlink


 

Pierwszy lot Chin w Roku Tygrysa

Chiny wracają po przerwie spowodowanej świętowaniem Chińskiego Nowego Roku. W pierwszym chińskim locie rakietowym w lutym wystrzelono z kosmodromu Jiuquan rakietę Długi Marsz 4C z satelitą radarowym Ludi Tance 1 (01B). Start został przeprowadzony 27 lutego 2022 r.

Ludi Tance 1 (01B) to drugi ładunek serii Ludi Tance 1, który dołączy do statku 01A wysłanego w styczniu 2022 r. To największe budowane przez Chiny statki z radarem syntetycznej apertury SAR. Ich celem jest wykonywanie w parach interferometrycznych obserwacji w radiowym paśmie L m.in. na potrzeby badań geologicznego wpływu aktywności człowieka, prewencję przed osuwiskami lądowymi czy badania skutków trzęsień ziemi.


Rekordowa liczebność chińskich satelitów w jednej misji

27 lutego z innego chińskiego kosmodromu – Wenchang – wystartowała rakieta Długi Marsz 8. W udanej misji wyniosła na orbitę 22 różnych satelitów.

Był to drugi w historii start rakiety Długi Marsz 8. Jest to dwustopniowa konstrukcja należąca do nowej generacji rakiet z rodziny Długi Marsz, których dolne stopnie nie bazują już na toksycznych paliwach hipergolicznych. Dolny stopień rakiety Długi Marsz 8 napędza mieszanka kerozyny RP-1 i ciekłego tlenu, a górny ciekły wodór i ciekły tlen.

Rakieta zadebiutowała w grudniu 2020 r. Wtedy leciała w większej konfiguracji z dwiema dodatkowymi rakietami bocznymi. W tym locie system nośny składał się tylko z dwóch członów. W przyszłości rakieta Długi Marsz 8 ma być zaadaptowana, by można było odzyskiwać i ponownie wykorzystywać jej dolny stopień, podobnie jak robi to firma SpaceX z rakietą Falcon 9.

Najliczniejszą grupę satelitów reprezentowały w tym starcie statki Jilin-1 Gaofen 03D. Były to egzemplarze 10-18. Wchodzą one w skład komercyjnej sieci obrazowania satelitarnego. Statki z serii Gaofen 03 umożliwiają wykonywanie obserwacji z rozdzielczością do 1 m/px na typowej do tego zastosowania heliosynchronicznej orbicie o wysokości poniżej 600 km. Seria 03A składała się tylko z jednego testowego satelity wysłanego w 2019 r. Statki 03B wysyłane od 2020 r. specjalizują się w statycznych obrazach panchromatycznych i kolorowych, a seria 03C w rejestrowaniu filmów z orbity. Podejrzewa się, że seria Gaofen 03D to ulepszona wersja satelitów 03B.

Kolejnym statkiem wysłanym w tym locie jest Jilin-1 Mofang-02A, który testuje nową platformę satelitarną dla tego systemu.

Dwa kolejne statki zostały zbudowane przez zakłady Shenzhen DFH. To Hainan-1 01 i 02. Mają one dostarczać zobrazowania w rejonie Morza Południowochińskiego oraz pomagać w śledzeniu statków morskich za pomocą systemu identyfikacyjnego AIS. Do podobnych celów obserwacji w tym rejonie świata przeznaczono też parę statków Wenchang-1 01 i 02, te były jednak zbudowane przez startup Minospace.

Minospace zbudował też dla tej misji inne satelity. To para satelitów Taijing-3 (01) oraz Taijing-4 (01), które rozpoczną budowę własnej sieci dla firmy Minospace. Satelity Taijing-3 mają dostarczać zobrazowania optyczne, a Taijing-4 radarowe za pomocą systemu SAR. Ostatnim satelitą wychodzącym z fabryki tej firmy był Xidian 1. Rozpoczyna on budowę systemu obserwacyjnego dla firmy Shaanxi Silk Road Tiantu Satellite Technology.

Chińska firma Spacety wysłała w tym locie satelitę obserwacji radarowej SAR Chaohu 1. Rozpocznie on budowę konstelacji komercyjnych satelitów obrazowania radarowego Tianxian. Spacety oprócz tego mikrosatelity wysłała w tym locie także nanosatelitę Thor Smart Satellite do testów technologii satelitarnych i detektorów środowiska kosmicznego.

Pozostałe trzy satelity, które znalazły miejsce na tej rakiecie to: Tianqi 19 – system satelitów telekomunikacyjnych z urządzeniami Internetu Rzeczy, Xingshidai 17 – do testów technologii satelitarnych dla przyszłej konstelacji obserwacyjnej oraz Venstar – studencki satelita obserwacji Ziemi zbudowany na Uniwersytecie w Wuhan.

 

Na podstawie: Xinhua/SpaceNews/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 8 startująca we współdzielonej misji z 22 satelitami. Źródło: Xinhua.

Reklama