Przejdź do treści

Statek Cygnus NG-12 w drodze do ISS

img

Rakieta Antares w ulepszonej wersji 230+ wyniosła w sobotę w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek towarowy Cygnus NG-12. W statku znalazło się 3,7 tony zaopatrzenia, w tym nowy system chłodzenia dla instrumentu naukowego Alpha Magnetic Spectrometer.

Rakieta wystartowała w sobotę 2 listopada 2019 roku o 14.59 czasu polskiego ze stanowiska 0A w Mid-Atlantic Regional Spaceport w Wallops na Wschodnim Wybrzeżu USA. Cały lot przebiegł pomyślnie i po kilkunastu minutach rakieta wypuściła na niskiej orbicie statek Cygnus. Kapsuła zostanie przechwycona przez ramię robotyczne Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w poniedziałek 4 listopada.


Relacja ze startu misji Cygnus NG-12. Źródło: NASA TV.

Naprawa spektrometru AMS

Na pokład stacji trafi 3,7 tony towaru, w tym dużo eksperymentów naukowych. Najważniejszym naukowym ładunkiem misji są moduły remontowe dla urządzenia Alpha Magnetic Spectrometer 02. Urządzenie to od 2011 roku szuka dowodów na istnienie ciemnej materii we wszechświecie poprzez pomiar kierunków i energii przenoszonej przez naładowane promienie kosmiczne.

Do tej pory urządzenie zarejestrowało 140 miliardów takich promieni. Dane ze spektrometru są analizowane przez zespół naukowców z szesnastu państw. Niestety, trzy z czterech pomp chłodzących uległo w ostatnich latach awarii. Zespół z NASA od czterech lat przygotowuje się do spacerów kosmicznych mających na celu naprawę urządzenia.

Od połowy listopada remont spektrometru AMS przeprowadzą astronauci Luca Parmitano (Włochy) i Andrew Morgan (USA). Do naprawy urządzenia potrzebne było dostarczenie nowych modułów chłodzących i kilkudziesięciu narzędzi wyprodukowanych specjalnie do tego zadania. To wszystko znajduje się w wysłanym statku Cygnus NG-12.

Praca nad wartym dwa miliardy dolarów urządzeniem zostanie rozłożona na cztery albo pięć wyjść na zewnątrz ISS. AMS nie był nigdy przystosowany do napraw spacerowych. Złożoność prac remontowych nad instrumentem porównuje się z zadaniem naprawy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Inne ładunki naukowe

Na stację trafi specjalna kamizelka AstroRad Vest, która ma chronić wrażliwe na promieniowanie organy. Astronauci mają jej używać podczas pracy, oceniając przy tym jej wygodę i mobilność.

Na ISS od 2016 roku jest drukarka 3D, a teraz dostarczone też zostanie urządzenie MIS Recycler, które przetestuje przerabianie plastiku na filament do drukarki w warunkach mikrograwitacji.

Cygnus NG-12 przyniesie też do stacji specjalny piekarnik Zero-G Oven do badań transferu ciepła i właściwości posiłków pieczonych na orbicie. Nowy sprzęt AGD na ISS będzie mógł podgrzewać potrawy z maksymalną temperaturą 363 stopni Celsjusza.

Oprócz instrumentów naukowych do stacji trafiło też trzynaście niewielkich satelitów.

CRS2 – początek nowych komercyjnych kontraktów na dostawę towarów do ISS

Firma Northrop Grumman rozpoczyna realizację drugiej serii kontraktów (CRS2) na dostawę zaopatrzenia do ISS. W najbliższych latach dostawy do stacji realizować będą SpaceX ze statkiem Dragon 2, Northrop Grumman ze statkiem Cygnus oraz Sierra Nevada z miniwhadłowcem Dream Chaser.

W ramach przygotowań do nowego kontraktu (Northrop Grumman realizował też misje zaopatrzeniowe CRS) firma usprawniła statek Cygnus, zwiększając ilość ładunku możliwego do zabrania do stacji oraz możliwego do zabrania ze stacji i zniszczenia w atmosferze.

Pierwsza misja kontraktu CRS2 to także debiut nowej wersji rakiety Antares 230+. Wzmocniono strukturę dolnego stopnia rakiety, zmodyfikowano nieco trajektorię startu i profil wejścia na orbitę i zmieniono ładownię, umożliwiając późny załadunek krytycznego towaru – zaledwie na dobę przed planowanym lotem (to usprawnienie pokazano już w ostatniej misji kontraktu CRS1 - NG-11). Rakieta Antares 230+ jest w stanie wynosić na niską orbitę okołoziemską ładunki do masy 8,2 tony.

Podsumowanie

Był to 71. udany start rakiety orbitalnej w 2019 roku. Po raz drugi w tym roku leciała rakieta Antares firmy Northrop Grumman. Następną misję zaopatrzeniową do ISS przeprowadzi firma SpaceX. Ich statek Dragon CRS-19 zostanie wysłany 4 grudnia. Dwa dni później zaopatrzeniową misję ze statkiem Progress MS-13 wykonają Rosjanie.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NASA/NG/SN

Opracowanie: Rafał Grabiański


    Na zdjęciu: Rakieta Antares startująca ze statkiem Cygnus NG-12. Źródło: NASA/Bill Ingalls.

    Reklama