Przejdź do treści

Statek Dragon 2 przywozi towar do ISS w misji CRS-23

img

Z kosmodromu Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała 29 sierpnia 2021 r. rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. W udanym locie wysłała na niską orbitę bezzałogowy statek zaopatrzeniowy Dragon 2. Smok doleciał do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzień później. Zadokował do przedniego portu w module Harmony.

Rakieta została wystrzelona 29 sierpnia 2021 r. ze stanowiska LC-39A o 3:14 w nocy czasu lokalnego. Cały lot przebiegł pomyślnie i już po 8 minutach i 32 sekundach górny stopień rakiety osiągnął wraz ze statkiem Dragon 2 orbitę. Około 3 minuty później statek odłączył się i rozpoczął własny lot na stację. Dolot do ISS trwał nieco ponad dobę. Dragon zbliżył się, a następnie zadokował w przednim module Harmony 30 sierpnia o 16:30 czasu polskiego.

W locie na orbitę wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1061. To była czwarta misja tego członu. Wcześniej brał on udział w dwóch załogowych misjach do ISS Crew-1 i Crew-2 i wysłaniu telekomunikacyjnego satelity SXM-8. Po wykonanej pracy stopień odłączył się od rakiety i powrócił na Ziemię, lądując na autonomicznej barce ASDS (A Shortfall Of Gravitas) na Oceanie Atlantyckim. To nowa, trzecia już barka firmy SpaceX będąca platformą lądowania dla rakiet.

Na stację już drugi raz poleciała kapsuła C208. Została ona wcześniej wykorzystana w misji towarowej CRS-21 w 2020 r. - pierwszego lotu w ramach nowego komercyjnego kontraktu CRS-2 z NASA. Po udanym locie kapsuła wróciła na Ziemię i po odzyskaniu z wody została wyremontowana i przygotowana do kolejnej misji.


O ładunku

W statku Dragon umieszczono 2207 kg towaru. Oprócz zaopatrzenia dla załogi i sprzętu konserwacyjnego na potrzeby działania stacji znalazło się tam wiele eksperymentów naukowych.

Na orbitę poleciał w tym locie eksperyment READI FP (REducing Arthritis Dependent Inflammation First Phase), który sprawdza czy metabolity powstałe z ekstraktów powstającego jako produkt uboczny produkcji wina mogą się przydać w ochronie kości podczas lotów kosmicznych. Naukowcy cały czas pracują nad tym, by dowiedzieć się jakie fizyczne zmiany odpowiadają za utratę masy kostnej w warunkach nieważkości. Zrozumienie tego problemu jest konieczne dla powodzenia przyszłych dalekich misji załogowych i może też przyczynić się do opracowania nowych terapii na Ziemi dla osób chorych np. na osteoporozę.

Na stację trafiło też miniaturowe urządzenie do wykonywania bezinwazyjnych obrazów źrenic. To na potrzeby eksperymentu Retinal Diagnostics. Podczas lotów kosmicznych astronauci doświadczają problemów z widzeniem, które mają już swoje określenie - Space-Associated Neuro-Ocular Syndrome (SANS). Ten eksperyment ma skupiać się na przygotowaniu odpowiedniej diagnostyki, by takie zmiany szybko rozpoznawać na orbicie. Filmy i zdjęcia wykonane swoim oczom przez załogę będą wysyłane i analizowane na Ziemi. Badanie jest sponsorowane przez Europejską Agencję Kosmiczną wraz Europejskim Centrum Astronautów i Instytutem Medycyny Kosmicznej Niemieckiego Centrum Lotnictwa.

Firma GITAI Japan wysłała w tej misji zbudowanego przez siebie robota Nanoracks-GITAI Robotic Arm. Urządzenie zostanie sprawdzone pod kątem użyteczności i sprawności w pracach podobnych do tych, które wykonują załogi lotów kosmicznych. W przyszłości zadania konserwacyjne na stacji kosmicznej mogłyby być w części wykonywane przez autonomiczne roboty - zmniejszyłoby to koszty wypraw kosmicznych i w przypadku niebezpiecznych zadań, na przykład na zewnątrz stacji, astronauci nie musieliby podejmować ryzyka. Robot zostanie wystawiony na kosmiczne warunki w komercyjnej śluzie Nanoracks Bishop Airlock, która od końca 2020 r. znajduje się na ISS.

Na ISS zamontowano w tym roku platformę Faraday Research Facility. Używa ona standardowego interfejsu dla ładunków badawczych na stacji EXPRESS, by pomieścić wiele niewielkich prostych eksperymentów modularnych, które mogą maksymalnie zajmować objętość 10 cm x 10 cm x 30 cm. Eksperymenty te mogą być prowadzone autonomicznie, bez konieczności angażowania w nie astronautów. Do stacji w locie CRS-23 poleciały pierwsze eksperymenty, które skorzystają z tej platformy. Houston Methodist Research Institute wysłał badanie Faraday Nanofluidic Implant Communication Experiment, które sprawdzi wszczepialny, zdalnie sterowany system podawania leków. Obiektem testowym będzie w tym przypadku roztwór soli. Rozwój takich urządzeń może w przyszłości uprościć podawanie lekarstw przy chronicznych chorobach. Oprócz tego eksperymentu instytut wysłał też dwa projekty w ramach partnerstwa z organizacjami edukacyjnymi.


Podsumowanie

Był to 78. udany lot rakiety orbitalnej w 2021 roku. Firma SpaceX wykonała pierwszy lot rakietowy od dwóch miesięcy. Tak długa przerwa od lotów najpopularniejszej na świecie rakiety nośnej była spowodowana budową nowej wersji satelitów Starlink, które firma zacznie znowu wysyłać od września oraz opóźnieniami w budowie satelitów od klientów. Rakiety Falcon 9 latały w tym roku już 22 razy.

 

 

Więcej informacji:

 

 

Na podstawie: NASA/NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański
 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją CRS-22. Źródło: NASA.

 

 

Reklama