Przejdź do treści

Statek kosmiczny IXV jest w drodze do Europy

Statek kosmiczny IXV odbył w połowie lutego próbny lot kosmiczny z powrotem na Ziemię w postaci wodowania na Oceanie Spokojnym. Jak informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), obecnie jest transportowany drogą morską do Europy.

Bezzałogowy Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) został wystrzelony 11 lutego 2015 r. za pomocą rakiety nośnej Vega. Start nastąpił z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. IXV został odłączony od rakiety Vega na wysokości 340 km, a później kontynuował wznoszenie aż do 412 km nad powierzchnią Ziemi. W trakcie lotu ponad 300 detektorów zbierało różne dane techniczne, które przydadzą się inżynierom ESA.

Po osiągnięciu maksymalnej wysokości statek zaczął manewr powrotu na Ziemię wytracając prędkość z ponaddźwiękowej do mniejszej niż prędkość dźwięku. Na wysokości 120 km nad powierzchnią Ziemi jego prędkość wynosiła 7,5 km/s. W ostatniej fazie lądowania zostały użyte spadochrony i statek wodował na Pacyfiku. Tam czekał na niego statek morski Nos Aries, który zlokalizował IXV.

Najpierw do IXV podpłynęli na ślizgaczu nurkowie, a po stwierdzeniu, że wszystko jest w porządku, zbliżył się Nos Aries i podniósł IXV z wody. Według wstępnych ustaleń, statek jes tw bardzo dobrej kondycji, ma jedynie niewielkie nadpalenia wynikłe z przelotu przez atmosferę.

Teraz IXV jest transportowany drogą morską do Włoch i pod koniec marca ma dotrzeć do Genui. Następnie w kontenerze pojedzie do Turynu na dalsze oględziny i analizy.

Więcej informacji:


Źródło: ESA

Na ilustracji:
Statek kosmiczny IXV powraca do Europy na pokładzie statku morskiego Nos Aries. Źródło: ESA.

Reklama