Przejdź do treści

Statek Sojuz MS-19 z ekipą filmową przyleciał do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

Rakieta Sojuz 2.1a wyniosła w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek Sojuz MS-19 z trzyosobową załogą. Do stacji poleciał rosyjski kosmonauta i reżyser z aktorką, którzy mają tam nakręcić sceny do filmu fabularnego.

Kolejna rosyjska misja załogowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wystartowała 5 października 2021 r. Rakieta Sojuz 2.1a wzniosła się w powietrze o 11:55 czasu moskiewskiego ze stanowiska 31/6 na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. W udanym locie, na wstępną orbitę okołoziemską trafił statek załogowy Sojuz MS-19. Na jego pokładzie znalazły się trzy osoby: profesjonalny kosmonauta Anton Szkaplerow, który poleciał na typową 6-miesięczną ekspedycję oraz dwuosobowa ekipa filmowa: reżyser i producent Klim Szypienko oraz aktorka Julia Peresild

Oboje spędzą na stacji 12 dni i będą pracować nad kręceniem scen do fabularnego filmu The Challenge. W pierwszym takim kręconym na orbicie filmie wystąpią też gościnnie pozostali rosyjscy kosmonauci obecni na ISS. Fabuła filmu ma kręcić się wokół konieczności przeprowadzenia w stanie nieważkości operacji kardiologicznej. W pomoc w produkcji ma być też zaangażowany amerykański astronauta przebywający na stacji Mark Vande Hei. 

Cały lot na orbitę przebiegł pomyślnie. Prawidłowo zadziałały boczne rakiety pierwszego stopnia, drugi oraz trzeci stopień, który po niecałych 9 minutach od startu umieścił siebie wraz z przyłączonym na jego szczycie statkiem na wstępnej niskiej orbicie okołoziemskiej o wymiarach 200 na 242 km.

Następnie przyszedł czas na fazę manewrów orbitalnych, które miały zbliżyć statek Sojuz MS-19 do ISS. Lot korzystał z profilu zbliżenia o długości dwóch orbit tzn. że w nieco ponad 3 godziny od startu astronauci mogli zadokować do stacji.

W fazie ostatecznego zbliżania system autonomicznej nawigacji Kurs zaczął wykazywać problemy, które zmusiły do przełączenia na ręczny tryb kontroli. Sterowanie nad statkiem przejął Antoni Szkaplerow. Sojuz zadokował w porcie w module Rasswiet o 15:22 czasu moskiewskiego, około 10 minut później niż początkowo planowano. Astronauci otworzyli właz między stacją i statkiem Sojuz MS-19 o 18:00 z prawie 2-godzinnym opóźnieniem.

Sojuz MS-19 to pierwsza misja do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zawierająca turystów od 2007 roku. Stacja stanie się ponownie obiektem turystycznym w najbliższych latach. Pod koniec 2021 roku do ISS poleci kolejny Sojuz z japońskim miliarderem Yusaku Maezawa i jego asystentem, a w lutym 2022 roku amerykańska firma SpaceX wraz z pośrednikiem Axiom Space planuje wykonanie misji z turystami za pomocą statku Crew Dragon.

Misja Sojuz MS-19 spowodowała spore kontrowersje. Protestowali prominentni pracownicy rosyjskiego przemysłu kosmicznego. Zarzuty jakie stawiano to fakt, że z powodu filmu przesunięto loty profesjonalnych kosmonautów, a "astronauci-turyści" przeszli zbyt krótkie szkolenie (poniżej pięciu miesięcy) na taką misję. Misja „filmowa” to też pierwsza nowa misja załogowa po przyłączeniu do rosyjskiej części stacji pierwszego dużego modułu badawczego. Taki lot teraz pokazuje, że aktywowanie możliwości naukowych modułu nie jest dla Rosji priorytetem.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: Roskosmos/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1a startująca z misją Sojuz MS-19. Źródło: Roskosmos.

Reklama